نیروهای امنیتی عراق ۱۴۹ معترض را کشتند

یک کمیته دولتی حقیقت‌یاب در عراق که درباره‌ی موج اخیر ناآرامی‌ها در این کشور تحقیق می‌کند، اعلام کرد: در این آشوب‌ها، ۱۴۹ غیرنظامی کشته شدند که دلیل آن استفاده نیروهای امنیتی از زور و شلیک گلوله برای خاموش کردن اعتراض‌ها بوده است.

در این گزارش آمده است که سر یا سینه ۷۰ درسد کشته شده‌ها به طور مستقیم مورد هدف قرار گرفته است.
این گزارش تأکید می‌کند مقام‌های ارشد حکومتی و نخست وزیر عراق فرمان شلیک به معترضان را صادر نکرده‌اند و نظامیان ارشد مسوولیت این فرمان را برعهده دارند.
تظاهرات در عراق، در روز نخست اکتبر در اعتراض به بی‌کاری، خدمات عمومی ضعیف و فساد آغاز شد که سرکوب شدید امنیتی را در پی داشت.
این کمیته در گزارش خود گفته است که آن‌ها دریافته‌اند افسران و فرماندهان در زمان اعتراض‌ها کنترل نیروهای خود را از دست داده‌اند و این موضوع باعث هرج و مرج شده است.
طبق این گزارش، هیچ دستور رسمی از سوی مقام‌های عالی‌رتبه به نیروهای امنیتی داده نشده است که به سمت معترضان شلیک کنند.
عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، این کمیته را برای بررسی اتفاق‌های یک هفته ناآرامی در عراق شکل داد و هم‌چنین قول داده است که با تغییرات در کابینه و انجام اصلاحات از جمله گام‌هایی در مبارزه با رشوه‌گیری، اختلاس و ایجاد مشاغل دولتی بردارد اما منتقدین می‌گویند: رفتار نخست وزیر مبهم است و بعید به نظر می‌آید که خشم عمومی درباره‌ی فساد را خنثا کند.
این گزارش توصیه می‌کند که فرمانده عملیات بغداد و ده‌ها مقام ارشد امنیتی دیگر برکنار و محاکمه شوند. این توصیه پیش از این‌که وارد روند قضایی شود باید به تأیید عبدالمهدی برسد.
کمیته حقیقت یاب در تحقیقات میدانی خود داخل یک ساختمان متروکه در نزدیک پمپ بنزین در مرکز بغداد یک اسلحه مورد استفاده تک تیراندازها را یافته‌ است.
این گزارش هم‌چنین به ۸ کشته از نیروهای امنیتی در یک هفته آشوب در عراق اشاره دارد. بر اساس این گزارش، تک تیراندازها از ساختمانی در مرکز بغداد معترضان را هدف قرار می‌دادند.
در این گزارش آمده است: کمیته حقیقت یاب در تحقیقات میدانی خود داخل یک ساختمان متروکه در نزدیک پمپ بنزین در مرکز بغداد یک اسلحه مورد استفاده تک تیراندازها را یافته‌ است.
هفته گذشته دو مقام امنیتی عراق گفته بودند که در جریان اعتراضات اخیر این کشور گروهی از شبه نظامیان مورد حمایت ایران از روی پشت بام ساختمان‌ها به سوی تظاهر کنندگان تیراندازی کردند. این در حالی است که گروه حشد الشعبی نقش آفرینی خود در سرکوب تظاهرکنندگان را رد کرده است. احمد اسدی، یکی از سخن‌گویان گروه حشد الشعبی گفته است که شبه نظامیان این گروه در مناطقی که تظاهرات روی داده بود حضور نداشته‌اند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
573991
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
53
230
5755
566639
7753
6577
573991

آی‌پی شما: 35.172.150.239
امروز: شنبه، 25 آبان 1398