درعا پس از هشت سال بار دیگر آغازگر تظاهرات ضد اسد شد!

سدهاتن در درعا، در جنوب غربی سوریه در اعتراض به نصب مجدد مجمسه حافظ اسد، پدر رییس‌جمهوری کنونی این کشور دست به تظاهرات زدند.

این مجسمه جدید هشت سال پس از آن‌که نمونه اولیه آن پایین کشیده شده بود در میدان شهر نصب می‌شود.
تظاهرکنندگان که در خیابان‌های درعا گرد آمده بودند شعار می‌دادند: سوریه مال ماست، نه مال خاندان اسد. نیروهای امنیتی با بستن مسیرها مانع از پیوستن گرو‌ه‌های مختلف مردم به یک‌دیگر شدند.
تظاهرات ضد حکومت خاندان اسد نخستین بار در سال ۲۰۱۱ در همین شهر، یعنی درعا، آغاز شد و از آن پس دامنه‌ی اعتراضات به دیگر شهرهای سوریه رسید.
ارتش سوریه به یاری نیروی هوایی روسیه و نیروهای ایرانی در تیر ماه توانست کنترل درعا را دوباره در اختیار بگیرد.
به ادعای شهروندان از زمان بازپس‌گیری شهر از سوی نیروهای دولتی، بازداشت مخالفان افزایش یافته است.
دولت سوریه به معلمان و کارمندان مرخصی داده بود تا برای حمایت از پرده‌برداری از مجسمه جدید حافظ اسد در یک راه‌پیمایی شرکت کنند.
این راه‌پیمایی با شنیده‌ شدن صدای شلیک تیر بر هم خورد و گروهی از جوانان درعا که از محله‌ی قدیم شهر می‌آمدند در اعتراض پلاکارتی را حمل می‌کردند که رویش نوشته بود:‌ این مجسمه هم پایین می‌آید. مجسمه شما مال گذشته است و جایش این‌جا نیست. روی یک پلاکارد دیگر نوشته بود:‌ کشور ویران شده است،‌ آن وقت به جای بازسازی آن، مجسمه یاد بود نصب می‌کنیم.
در حالی که مقامات سوریه در بسیاری از نقاط بازپس گرفته شده از شورشیان، مجسمه‌ حافظ اسد را از نو نصب کرده‌اند، شهروندان استان درعا از نقص بازسازی‌ها و قطع پیوسته برق شکایت دارند.
برخی از شهروندان محلی می‌گویند: در حال حاضر نیروهای ایرانی در منطقه‌ی استراتژیک جنوب غرب سوریه، در مرز اردن و نزدیک بلندی‌های جولان در اسراییل مستقر شده‌اند و با اطمینان خاطر فعالیت می‌کنند، در حالی که دولت مرکزی آن‌قدر ضعیف است که نمی‌تواند در این مناطق اعمال نفوذ کند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
547483
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
122
294
122
545149
6785
7969
547483

آی‌پی شما: 34.236.38.146
امروز: یکشنبه، 03 شهریور 1398