صادق آملی لاریجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد

آیت الله سید علی خامنه‌یی، رهبر ایران در حکمی صادق آملی لاریجانی را به عنوان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کرد. لاریجانی در حال حاضر رییس قوه‌ی قضاییه ایران است.

او در پایان دومین دوره‌ی ریاست خود بر قوه‌ی قضاییه قرار دارد.
مجمع تشخیص مصلحت نظام از نهادهای اصلی ساختار سیاسی نظام ایران است. مهم‌ترین مسوولیت مجمع حل اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان است. تعداد اعضای این مجمع ۴۴ نفر ثابت و یک نفر مهمان متناسب با موضوع جلسه است که اعضای ثابت هر ۵ سال یک‌بار و از طریق حکم رهبر ایران انتخاب می‌شوند.
ریاست این مجمع از سال ۱۳۶۸ بر عهده‌ی اکبر هاشمی رفسنجانی بود و پس از مرگ او، محمد علی موحدی کرمانی، رییس موقت مجمع شد. در تاریخ ۲۳ امرداد ۹۶ نیز برای یک دوره‌ی ۵ساله، سیدمحمود هاشمی شاهرودی رییس این مجمع شد و با درگذشت هاشمی شاهرودی در ۳ دی ماه ۱۳۹۷ در بیمارستان خاتم‌الانبیا تهران از امروز به بعد صادق آملی لاریجانی عهده‌دار این مسوولیت خواهد بود. مقر مجمع در کاخ مرمر تهران است.
نحوه‌ی تأسیس مجمع تشخیص مصلحت
در اوایل انقلاب و در پی بروز اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان برای تصویب مصوبات مجلس و لزوم تطابق آن‌ها با شرع اسلام، ریاست وقت مجلس شورای اسلامی در ۵ مهر ۱۳۶۰ طی نامه‌یی از سید روح‌الله خمینی رهبر انقلاب درخواست کرد که راه حلی برای رفع این مسأله ارایه دهد. او نیز طی نامه‌یی به مجلس اجازه داد تا موارد مصلحتی را با اکثریت آرای اعضا و قید موقت به تصویب برسانند اما اختلافات کماکان ادامه یافت. سرانجام درخواستی در بهمن ماه ۱۳۶۲ با امضای رییس جمهوری، رییس مجلس، رییس دیوان عالی کشور، نخست وزیر و سید احمد خمینی به آیت الله خمینی برای چاره جویی در این‌باره ارسال شد. امام (ره) در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۶۶ با صدور فرمانی، مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای رسیدگی به این قبیل امور تأسیس کرد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
530211
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
76
221
297
528198
3293
8784
530211

آی‌پی شما: 52.91.39.106
امروز: دوشنبه، 27 خرداد 1398