تسلیم نمی‌شویم

رهبر شبه نظامیان حوثی در یمن می‌گوید سربازانش تا پایان به مبارزه ادامه داده و هرگز تسلیم نخواهند شد.

سخنان عبدالمالک حوثی، رهبر شورشیان یمن در حالی ایراد می‌شود که نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان و نظامیان وفادار به دولت این کشور از یک هفته پیش نبردهای شدیدی را در اطرف شهر بندری حدیده واقع در کرانه‌های دریای سرخ با حوثی‌ها آغاز کرده و در انتظار حمله‌یی نهایی برای بازپس گیری این شهر هستند.
رهبر سیاسی مذهبی حوثی‌ها در یمن با طرح این سوال که آیا دشمن تصور می‌کند که با نفوذ به این یا آن بخش و یا گرفتن این یا آن منطقه، ما تسلیم خواهیم شد و کنترل شهر حدیده را به ائتلاف تحت رهبری سعودی واگذار خواهیم کرد؟ تأکید کرد: این مسأله نه حالا و نه هیچ وقت دیگر اتفاق نخواهد افتاد.
نبردها در اطراف شهر حدیده و احتمال کشیده شدن آن به داخل شهر از هم اکنون بسیاری از نهاد‌های بین المللی و مجامع حقوق بشری را نگران کرده است. سرنوشت غیر نظامیان و موانعی که این نبردها می‌تواند بر سر راه کمک‌های بشردوستانه به ساکنان قحطی زده یمن ایجاد کند از جمله مهم‌ترین این نگرانی‌هاست.
نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رییس جمهوری یمن از سال ۲۰۱۵ تاکنون تلاش می‌کنند با حمایت نظامی ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان مناطق وسیع و گسترده تحت کنترل شورشیان حوثی از جمله صنعا، پایتخت این کشور را از دست شبه نظامیان خارج کنند.
تصرف حدیده از آن جهت برای نیروهای دولتی اهمیت دارد که بیش از سه چهارم واردات کشور و دریافت کمک‌های بشر دوستانه از طریق بندر این شهر صورت می‌گیرد.
نبردها در حومه‌ی جنوبی این شهر و در نزدیکی بیمارستان بیست و دو مه روز چهارشنبه نیز ادامه پیدا کرد. به گفته‌ی منابع پزشکی، نیروهای شورشی صبح روز چهارشنبه برای مقابله با نظامیان تحت فرمان ائتلاف عربی در بیمارستان یاد شده، به خصوص بر روی بام آن موضع گرفتند.
یک منبع نظامی در یمن تصریح کرده است که نیروهای دولتی پیش‌روی‌های محدودی به سوی شهر حدیده و بندر آن داشته‌اند. به گفته‌ی این منبع نظامیان دولتی تلاش دارند تحت پوشش حمایت حملات هوایی جنگنده‌ها و بالگردهای تهاجمی ائتلاف این شهر را محاصره کنند.
در حالی که منابع نظامی وابسته به دولت اعلام کرده‌اند که درگیری‌ها در اطراف و حومه‌ی شهر حدیده در جریان است برخی منابع وابسته به سازمان‌های غیردولتی از کشیده شدن درگیری‌ها به داخل شهر خبر داده‌اند.
منابع پزشکی می‌گویند در جریان درگیری‌های ۲۴ساعت اخیر حدود۴۰ نفر از هر دو طرف درگیر جان خود را از دست داده‌اند.
جنگ داخلی در یمن از سال ۲۰۱۵ تاکنون بیش از۰۰۰۰ ۱ کشته برجای گذاشته است و بر اساس مستندات تهیه شده توسط سازمان ملل متحد فجیع‌ترین بحران انسانی در جهان را سبب شده است. این در حالی‌ست که نهاد‌های بشر دوستانه معتقدند آمار واقعی قربانیان این مناقشه بسیار بیش‌تر از آنچیزی است که تاکنون اعلام شده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
418265
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
492
547
2299
409411
13687
15688
418265

آی‌پی شما: 54.234.228.185
امروز: چهارشنب، 30 آبان 1397