آمریکا همین رویه را ادامه دهد، مذاکره‌یی در کار نخواهد بود

ریيس‌ جمهوری جدید کوبا اعلام کرد روابط این کشور با ایالات متحده در دولت ترامپ تنزل پیدا کرده است.

میگوئل دیاز کانل، ریيس‌‌ جمهور تازه کوبا روز یک‌شنبه ضمن اعلام این‌که روابط دولتش با ایالات متحده در دوره‌ی ریاست جمهوری ترامپ کاهش یافته
است، تصریح کرد هاوانا هم‌چنان برای گفت‌وگو با واشنگتن آمادگی دارد اما ایالات متحده باید به کوبا احترام بگذارد و از موضع بالا به این کشور امر نکند.
این نخستین گفت‌وگوی خبری دیاز کنل پس از انتخاب شدن به مقام ریاست جمهوری کوبا است. رائول کاسترو، آخرین ریيس‌‌ جمهور کوبا پیش از دیاز کانل، از رسانه‌ها دوری می‌کرد به نوعی که در طول 10 سال فعالیتش در این مقام تنها یک‌ بار مصاحبه کرد.
در حالی‌که در دوره‌ی ریاست جمهوری باراک اوباما، واشنگتن و هاوانا روابط دیپلماتیک خود را پس از ۵ دهه از سر گرفتند، با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، ایالات متحده علاوه بر تحریم‌های پیشین، مجازات‌های جدیدی علیه کوبا اعمال کرد.
دیاز کنل با انتقاد شدید از روی‌کرد کاخ سفید نسبت به کوبا گفت: اگر ایالات متحده همین رویه‌ی نابخردانه را ادامه دهد، گفت‌وگویی در کار نخواهد بود.
باید از ترامپ پرسید که آیا مایل است با ما مذاکره کند یا نه؟ اگر آمریکا بخواهد از موضع قدرت مطلق با ما تعامل کند، ما حرفی برای گفتن نداریم چون که برای دفاع از اصول‌مان،‌ کاملاً آماده‌ایم. 
کانل در این گفت‌وگو هم‌چنین هرگونه دخالت کشورش را در روی‌دادهای مربوط به دیپلمات‌های آمریکایی در هاوانا انکار کرد.
سال گذشته شماری از دیپلمات‌های ایالات متحده در سفارت این کشور در هاوانا دچار نوعی بیماری مرموز شدند و گرچه بعداً بهبود پیدا کردند اما این امر رابطه‌ی میان دو کشور را دچار تنش کرد.
آمادگی کوبا برای پذیرش ازدواج هم جنس گرایان در قانون اساسی و گسترش آزادی ارتباطات
دیاز در این مصاحبه‌ی تلویزیونی موافقت خود را برای به رسمیت شناختن ازدواج هم جنس گرایان در قانون اساسی کوبا اعلام کرد.
با وجود محدودیت‌های قرن گذشته در زندگی خصوصی دگرباشان جنسی در کوبا پیش و پس از انقلاب امروزه این کشور یکی از روادارترین جوامع آمریکای جنوبی در قبال دگرباشان جنسی به شمار می‌رود.
دیاز کانل وعده داده است که دست‌رسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را در کشورش تسهیل کند تا شهروندان بتوانند از این طریق با دولت تعامل بیش‌تری داشته باشند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
523771
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
439
241
837
521224
5637
14246
523771

آی‌پی شما: 3.88.156.58
امروز: سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398