وقت آشتی هم‌اکنون است نه وقتی که موشک یا پهپاد ایران در راه است

دیوید گلدفین، رییس ستاد نیروی هوایی ایالات متحده روز شنبه ۲۵ آبان در دبی، کشورهای عرب حاشیه نشین خلیج فارس را به کنار گذاشتن اختلافات و اتحاد نظامی در برابر ایران فرا خواند.

ژنرال گلدفین که در نشست فرماندهان نیروی هوایی در دبی صحبت می‌کرد گفت: وقت آشتی و فراموشی دل‌خوری‌ها وقتی نیست که موشک یا پهپاد از ایران در راه است، هم‌اکنون است.
واشنگتن مناقشه ۴ کشور عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین و مصر با قطر را مایه تضعیف تلاش‌ها برای مهار نفوذ ایران در خلیج فارس و خاورمیانه می‌داند.
آمریکا ایران را عامل حملاتی می‌داند که تابستان امسال در منطقه خلیج فارس صورت گرفت از جمله حمله موشکی و پهپادی ۱۴ سپتامبر به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی؛ حمله‌یی که در کوتاه مدت تولید نفت این کشور را به نصف تقلیل داد.
تهران هرگونه دست داشتن در این حمله را رد می‌کند و می‌گوید: حمله را حوثی‌ها به تلافی حملات ریاض به یمن، انجام داده‌اند.
تلاش‌ها و میانجی‌گری واشنگتن برای پایان دادن به مناقشه این ۴ کشور با قطر تا به امروز بی‌ثمر مانده است. عربستان، امارات عربی متحده، بحرین و مصر از سال ۲۰۱۷ و با وارد کردن اتهام تروریسم به قطر، این کشور را به محاصره تجاری و ترابری درآورده و تحریم کرده‌اند.
دوحه با رد اتهامات هم‌پیمانانِ عرب ریاض، تحریم‌های اعمال شده را ناقض حاکمیت ملی خود می‌خواند.
آمریکا، متحد هر 6 کشور حاشیه‌نشین عرب خلیج فارس است. پایگاه هوایی العدید در قطر، بزرگ‌ترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه و بحرین محل استقرار ناوگان پنجم دریایی آمریکا در خلیج فارس است.
ژنرال دیوید گلدفین هم‌چنین در جمع فرماندهان نیروی هوایی افزود: هیچ کشوری به تنهایی واجد تمام امکانات لازم برای دفاع از خود نیست اما در کنار هم‌دیگر تمام آن‌چه را که برای دفاع جمعی لازم است در اختیار خواهیم داشت.
رییس ستاد نیروی هوایی ایالات متحده در ادامه سخنان خود با اشاره به ایران گفت: ما هم‌اکنون این توان را داریم، ما دشمنی مشترک داریم که ظاهراً کمر همت به اعمال شیطنت‌آمیز در منطقه بسته است.
ژنرال گلدفین با تأکید بر اهمیت اصل امنیت جمعی، بهترین امکان دفاع از امارات عربی متحده را به لحاظ جغرافیایی از طریق قطر و هم‌سایه‌اش عمان، دانست.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
578939
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
100
246
1655
575305
1655
11046
578939

آی‌پی شما: 18.207.238.169
امروز: جمعه، 15 آذر 1398