اوو مورالس از ریاست جمهوری بولیوی استعفاء داد

اوو مورالس، رییس جمهوری بولیوی پس از گذشت سه هفته از بحران سیاسی در این کشور از سمت خود استعفاء داد.

آلوارو گارسیا لینرا، معاون رییس جمهوری بولیوی نیز ضمن کناره گیری از سمت خود اعلام کرد: کودتا رخ داد.
ارتش بولیوی هم‌زمان با تشدید بحران سیاسی در این کشور از اوو مورالس خواسته بود تا از سمت خود کناره گیری کند. درخواست ارتش تنها چند ساعت پس از آن اعلام شد که اوو مورالس از برگزاری دوباره انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.
کارلوس مسا، رقیب اصلی اوو مورالس در واکنش به تصمیم رییس جمهوری بولیوی برای برگزاری دوباره انتخابات ریاست جمهوری از او خواسته بود تا ضمن کناره گیری از سمتش در انتخابات آینده نامزد نشود.
ویلیامز کالیمان، فرمانده ارتش بولیوی تنها ساعاتی پس از اعلام تصمیم اوو مورالس برای برگزاری دوباره انتخابات به خبرنگاران گفت: ما بعد از تحلیل وضعیت مناقشه داخلی از رییس جمهوری می‌خواهیم که از سمت خود کناره گیری کند تا صلح در کشور برقرار شود و ثبات حفظ شود.
بولیوی از ۲۸ مهر تاکنون صحنه تظاهرات گسترده معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بوده است. کمیسیون ملی انتخابات بولیوی اوو مورالس را پیروز انتخابات اعلام کرده بود. این در حالی است که مخالفان اوو مورالس وی را به تقلب در شمارش آرا متهم می کنند.
اوو مورالس، رییس جمهوری چپ‌گرا از سال ۲۰۰۶ قدرت را در بولیوی در دست داشت. وی در انتخابات سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ به ریاست جمهوری بولیوی برگزیده شد.
وزارت خارجه کوبا در واکنش به اعلام خبر کناره گیری اوو مورالس از ریاست جمهوری بولیوی، کودتا در این کشور آمریکای لاتین را محکوم کرد.
مخالفان اوو مورالس به دنبال انتشار خبر استعفای او با حضور در خیابان‌های شهر لاپاز پایان زمامداری وی را جشن گرفتند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
589309
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
103
136
977
587359
4582
7443
589309

آی‌پی شما: 35.175.201.14
امروز: شنبه، 05 بهمن 1398