کردها پیش‌نهاد دمشق را رد کردند

دولت مرکزی سوریه ۳۰ اکتبر از نیروهای کرد خواسته بود تا به ارتش این کشور بپیوندند؛ این پیش‌نهاد توسط نیروهای کرد رد شد.

این درخواست پس از آن مطرح شد که دولت مرکزی سوریه توانست برای اولین بار پس از سال ۲۰۱۲ در مناطق شمال و شمال‌شرق کشور مستقر شود.
بسط قدرت نظامی بشار اسد به مناطق شمالی پس از آن ممکن شد که در ماه اکتبر در پی حمله ترکیه به سرزمین‌های شمالی، کردهای سوریه از دمشق خواستند برای مقابله با تهاجم ترکیه در این منطقه وارد عمل شود.
در بیانیه وزارت دفاع سوریه که توسط سانا، خبرگزاری رسمی سوریه منتشر شد آمده است: فرماندهی کل نیروهای مسلح آماده است استقبال از آن دسته از اعضای نیروهای دموکراتیک که مایل به پیوستن به صفوف ارتش هستند. بیانیه با اشاره به حمله‌ی ترکیه این‌گونه ادامه می‌دهد: اکنون تمام سوری‌ها از جمله اقلیت کرد آن با یک دشمن روبه‌رو هستند.
وزارت کشور سوریه نیز در بیانیه جداگانه‌یی از پلیس کُرد موسوم به آسایش دعوت کرده بود که به پلیس سوریه بپیوندند اما در واکنش به این درخواست‌ها، نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کردند: پیش از رسیدن به یک توافق سیاسی که جایگاه و ساختار ویژه‌ی این نیروها را به رسمیت می‌شناسد و آن را حفظ می‌کند نمی‌توانند به ارتش سوریه بپیوندند. آن‌ها هم‌چنین اعلام کردند: برای عملی شدن چنین اقدامی نیاز به ساز و کاری برای بازسازی ارتش سوریه هست.
مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه نیز در بیانیه‌ی جداگانه‌یی اعلام کرد: نیروهایش تدابیری را پیش‌نهاد داده‌اند تا بر اساس آن جایگاه ویژه‌ی نیروهای دموکراتیک سوریه در مناطقی که حضور دارند، حفظ شود. او در پیامی توییتری افزود: با اجرای این تدابیر، نیروهای دموکراتیک سوریه بخشی از ارتش سوریه خواهند شد.
حملات ۹ روزه‌ی ترکیه به سرزمین‌های شمالی سوریه پس از آن پایان یافت که اردوغان و پوتین، رؤسای جمهور دو کشور ترکیه و سوریه بر سر برقراری آتش‌بس در ازای خروج شبه‌نظامیان کرد از مناطق مرزی تا ۳۰ کیلومتری عمق خاک سوریه توافق کردند.
بخش گسترده‌یی از سرزمین‌های شمالی سوریه از سال ۲۰۱۱ تاکنون در کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه بود و کردها توانسته بودند به نوعی خودمختاری دست یابند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
590635
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
94
788
1237
588332
5908
7443
590635

آی‌پی شما: 3.227.2.246
امروز: سه شنبه، 08 بهمن 1398