سعد حریری متن استعفای خود را به میشل عون تقدیم کرد

سعد حریری نخست وزیر لبنان ۲۹ اکتبر متن استعفانامه خود را به میشل عون، رییس جمهوری این کشور تقدیم کرد.

ساعاتی پیش از حضور حریری در کاخ بعبدا کاخ ریاست جمهوری لبنان وی در یک پیام تلویزیونی و با اشاره به ادامه‌ی اعتراض‌های گسترده در این کشور اعلام کرد: از مقام نخست وزیری لبنان استعفا خواهد داد. پیش از این دو منبع رسمی در لبنان گفته بودند که سعد حریری از مقام نخست وزیری استعفا خواهد داد.
برخی رسانه‌های محلی گزارش کرده‌اند که میشل عون، تصمیم خود درباره‌ی استعفای حریری را اعلام خواهد کرد.
این خبر در سیزدهمین روز ناآرامی‌های گسترده در لبنان منتشر می‌شود. شماری از مهاجمان مسلح با باتون به مرکز اصلی تجمع معترضان در مرکز بیروت حمله کردند. شماری از رسانه‌های محل مهاجمان را عضو جنبش شیعی امل خواندند.
شمار گسترده‌یی از شهروندان لبنانی در دو هفته اخیر در اعتراض به شرایط اقتصادی، مالی و بی‌کفایتی سیاسی در این کشور تظاهرات کرده‌اند و خواستار استعفای دولت، نمایندگان مجلس و به طور کلی، برکناری کل طبقه حاکم شده‌اند؛ گروهی که به گفته معترضان در ۳ دهه گذشته تقریباً بدون تغییر باقی مانده است.
سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان پیش از این مخالفت خود با استعفای دولت در مقطع زمانی کنونی را اعلام کرد و گفته بود کناره‌گیری دولت به نفع وضعیت این کشور نیست.
پس از انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۴ در لبنان، سعد حریری سرانجام در دسامبر سال ۲۰۱۶ به مقام نخست وزیری لبنان رسید. وی در سال ۲۰۱۷ در تصمیمی بحث برانگیز و در زمانی که در عربستان سعودی حضور داشت از مقام خود کناره گرفت اما پس از خروج از عربستان و در پی اصرار نمایندگان گروه‌های مختلف سیاسی لبنان، استعفای خود را پس گرفت.
کشور لبنان از زمان جنگ‌های داخلی در اواخر دهه۰ ۷ و دهه ۸۰ م قرن بیستم صحنه ناآرامی‌ و بی‌ثباتی سیاسی است. تقسیم قومی - مذهبی قدرت براساس پیمان طائف ۱۹۸۹ تشکیل دولت و انتصاب رییس جمهور و نخست وزیر از سوی نمایندگان مجلس را به یک چالش جدی در ساختار سیاسی این کشور بدل کرده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
590646
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
105
788
1248
588332
5919
7443
590646

آی‌پی شما: 3.227.2.246
امروز: سه شنبه، 08 بهمن 1398