میانجی ایران و عربستان وارد تهران شد

عمران خان پس از دیدار با روحانی و رهبری به ریاض می‌رود

عمران خان، نخست وزیر پاکستان که در صدر یک هیأت عالی‌رتبه سیاسی به ایران سفر کرده است، بلافاصله پس از ورود به تهران عازم کاخ سعد آباد شد و مذاکرات دو جانبه با حسن روحانی، رییس جمهوری ایران را آغاز کرد.

هر چند رسانه‌های پاکستانی پیش‌تر اعلام کرده بودند که نخست وزیر این کشور بلافاصله پس از دیدار با رییس جمهوری ایران، تهران را به مقصد ریاض ترک خواهد کرد ولی عباس موسوی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد: نخست وزیر پاکستان در جریان سفر کوتاه خود به تهران با آیت الله خامنه‌یی، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز دیدار خواهد کرد.
دفتر نخست‌وزیری پاکستان هدف از این سفر را اشاعه‌ی صلح و امنیت در منطقه عنوان کرد و وزارت امور خارجه پاکستان نیز در بیانیه‌یی اعلام کرد: تلاش نخست وزیر پاکستان برای میانجی‌گری بر پایه‌ی ابتکار شخصی خان بوده است و به‌ درخواست عربستان سعودی انجام نمی‌شود، با این جود، موسوی تأکید کرد موضوع میانجی‌گری میان ایران و عربستان مطرح نیست و محور اصلی مذاکرات ایران و پاکستان آخرین تحولات منطقه‌یی و بین‌المللی خواهد بود.
در همین حال، وزارت خارجه ایران روز شنبه اعلام کرد: در هر صورت چه با میانجی و چه بی میانجی آماده مذاکره با عربستان است.‏
نخست وزیر پاکستان کم‌تر از یک ماه پیش پس از دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در ریاض، عازم واشنگتن شد و حاشیه نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد با روسای جمهوری ایران و آمریکا گفت‌و‌گو کرد.
همان زمان محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در جریان گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی و در پاسخ به این سوال که آیا تهران به پیامی که ریاض از طریق رییس جمهوری پاکستان ارسال کرده بود پاسخی داده است یا خیر، گفته بود: کسانی که پیام آوردند تلاش پسندیده‌یی داشتند که از گسترش و تشدید تنش جلوگیری کنند اما راه آن کاملاً مشخص است و آن پایان دادن جنگ یمن است.
مطابق اعلام خبرگزاری‌های ایران، ظریف مأموریت استقبال رسمی از نخست وزیر پاکستان را برعهده داشت و او را تا محل برگزاری نشست دو جانبه خان و روحانی هم‌راهی کرد.
در پایان این دیدار، رییس جمهوری ایران و نخست وزیر پاکستان در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت کردند.
در این کنفرانس، روحانی ضمن تأیید اشتراک نظر با نخست وزیر پاکستان در مورد مسایل منطقه حساس خلیج فارس، کلید آغاز حل و فصل این مسایل را پایان یافتن جنگ یمن، آتش بس فوری و کمک به مردم یمن دانست.
رییس جمهوری ایران با تأکید بر لزوم بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها علیه ایران از در میان گذاشتن نگرانی کشور در خصوص امنیت نفت‌کش‌ها در خلیج فارس و تنگه هرمز با نخست وزیر پاکستان خبر داد و گفت: سرنخ‌هایی را از عوامل حمله به نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ به خان ارائه کرده است ولی تحقیقات ایران تا روشن شدن دقیق عوامل این حمله ادامه خواهد یافت.
عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز ضمن قدردانی از مواضع تهران در خصوص حمایت از مردم کشمیر تأکید کرد: نباید هیچ‌گونه درگیری بین ایران و عربستان ایجاد شود چرا که تبعات این موضوع نه تنها این دو کشور، بلکه تمامی کشورهای منطقه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
خان افزود: معتقدیم می‌توان از طریق گفت‌وگو و مذاکره اختلاف‌ها را حل و فصل کرد.
نخست وزیر پاکستان با اشاره به سفر خود به عربستان خاطر نشان کرد: در جریان این سفر نیز به تلاش برای برقراری صلح و ثبات و پایان دادن به اختلاف و تنش در منطقه ادامه خواهد داد.
در سفر عمران خان به تهران، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه و ذوالفقار بخاری، دست‌یار ویژه نخست وزیر پاکستان در امور پاکستانی‌های خارج از کشور نیز حضور دارند.
این سفر دومین سفر رسمی عمران ‌خان به ایران پس از انتخاب وی به سمت نخست وزیری پاکستان در ماه آوریل سال جاری به شمار می‌رود.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
574010
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
72
230
5774
566639
7772
6577
574010

آی‌پی شما: 35.172.150.239
امروز: شنبه، 25 آبان 1398