روزنه کوچکی برای حفظ برجام باقی مانده است

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای بحث و تبادل نظر درباره‌ی حفظ برجام، کاهش تنش‌ میان تهران و واشنگتن و یافتن راهی برای گفت‌وگو و مذاکره روز دوشنبه، ۱۵ ژوئیه در بروکسل گردهم آمدند.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در حاشیه این نشست ضمن اشاره به اختلاف نظر لندن با ایالات متحده درباره‌ی موضوع برجام گفت: هنوز زمان کمی برای حفظ توافق هسته‌یی با ایران باقی مانده است.
هانت با تأکید بر تلاش برای خاورمیانه‌یی بدون سلاح اتمی گفت: ایران هنوز یک سال تا توسعه‌ی بمب اتمی فاصله دارد و هم‌چنان دریچه‌ زمانی کوچک اما در حال بسته شدن برای زنده نگاه داشتن توافق هسته‌یی وجود دارد.
آیا اروپا ایران را مجازات خواهد کرد؟
وزیر خارجه بریتانیا در پاسخ به این سوال که آیا طرف‌های اروپایی برجام ایران را به دلیل کاهش بخشی از تعهدات خود جریمه خواهد کرد، گفت: درباره این مسأله در جلسه کمیته مشترک بحث و تبادل نظر خواهد شد.
جرمی هانت گفت: ما مکانیسمی به نام کمیته مشترک داریم که زمانی تشکیل می‌شود که یکی از طرفین فکر کند که طرف مقابل تعهدات خود را نقض کرده است. این جلسه به زودی تشکیل خواهد شد.
موگرینی گفت: اقدامات لازم برای کمک به اجرای برجام از سوی ایران مورد بحث قرار می‌گیرد.
فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: کشورهای عضو این اتحادیه در نشست بروکسل راه‌های حفظ توافق هسته‌یی با ایران را بررسی می‌کنند.
به گفته وی اقدامات لازم برای کمک به اجرای کامل برجام از سوی ایران نیز در این نشست مورد بحث قرار خواهد گرفت.
مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد: ایران تا چند روز پیش به تعهدات خود در چهارچوب توافق هسته‌یی پایبند بوده است.
کاهش تعهدات برجامی واکنشی بد به یک تصمیم بد بود
لیناس لینکه ویشوس، وزیر خارجه لیتوانی نیز در هنگام ورود به این جلسه، حفظ برجام را منوط به رفتار طرفین دانست گفت: آن‌ها باید رفتاری مناسب داشته باشند. نه اینک‌ه تنش را زیاد کنند یا از سوی دیگر ظرفیت تولید اورانیوم را افزایش دهند.
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز در حاشیه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران با تأکید بر لزوم متحد ماندن اروپا برای حفظ توافق هسته‌یی با ایران، تصمیم تهران برای کاهش تعهدات برجامی را واکنشی بد به یک تصمیم بد خواند.
لودریان هم‌چنین گفت: ایران باید تصمیم برای افزایش ظرفیت غنی سازی اورانیوم و کاهش بخشی از تعهدات خود در توافق هسته‌یی را لغو کرده و برجام را به طور کامل اجرا کند.
حسن روحانی، رییس جمهوری ایران از آمادگی کشورش برای مذاکره در صورت لغو تحریم‌های ایالات متحده و بازگشت این کشور به برجام خبر داده بود.
تنش میان ایالات متحده و ایران از سال گذشته در پی تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام آغاز شد. فشارهای اقتصادی و افزایش تحریم‌های واشنگتن علیه تهران با هدف به صفر رساندن صادرات نفت ایران طی یک سال گذشته به کاهش تعهدات برجامی و افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران انجامید. موضوعی که نگرانی طرف‌های اروپایی امضا کننده توافق هسته‌یی را در پی داشت.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
563886
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
144
278
144
562129
4225
8888
563886

آی‌پی شما: 34.204.173.45
امروز: یکشنبه، 28 مهر 1398