یوفا سلام نظامی ملی‌پوشان ترکیه را بررسی می‌کند

یوفا، اتحادیه‌ی فوتبال اروپا اعلام کرد ادای سلام نظامیِ ملی‌پوشان ترکیه را، که گفته می‌شود در حمایت از حمله‌ی نظامی آنکارا به کُردهای سوریه بوده است، بررسی می‌کند.

فیلیپ تاون‌سند، مدیر رسانه‌یی یوفا اعلام کرد: من شخصاً این حرکت را، که می‌تواند تحریک‌آمیز باشد، ندیده‌ام و افزود: آیا طبق مقررات اشاره به سیاست و مذهب ممنوع است؟ بله و اطمینان می‌دهم که ما این مسأله را بررسی می‌‌کنیم.
در ورزشگاه استانبول، ملی‌پوشان ترک پس از گل پیروزی ‌بخش چنگ توسون در دقیقه ۸۹ بازی، کنار دروازه‌ی حریف صف بستند و رو به تماشاگران خروشان، سلام نظامی دادند. بازی این دو تیم در چهارچوب مرحله‌ی حذفی جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰ برگزار شد.
هم‌چنین پس از این پیروزی، توییتر فدراسیون فوتبال ترکیه عکسی از ملی‌پوشان و اعضای کادر تیم ملی این کشور منتشر کرد که آن‌ها را در رخت‌کن ورزشگاه در حال ادای سلام نظامی نشان می‌دهد.
مقررات یوفا چه می‌گوید؟
بند ۱۶ از فصل دوم آیین‌نامه‌ی یوفا تصریح می‌کند که استفاده از حرکات،‌ کلام، اشیا‌ یا هر وسیله‌ی دیگر به ‌منظور انتقال پیامی تحریک‌آمیز که مناسب یک روی‌داد ورزشی نباشد، به‌ ویژه پیام‌های تحریک ‌کننده‌یی که مضمونی سیاسی، ایدئولوژیک، مذهبی یا اهانت‌بار داشته باشند مشمول اقدامات انظباطی می‌شود.
دیگر رفتارهای مشابه این در حالی است که رفتار مشابهی از یک ملی پوش دیگر ترک در مسابقات جهانی ژیمناستیک در اشتوتگارت آلمان سر زده است.
ابراهیم کلاک پس از کسب مدال طلا در رشته‌ی دارحلقه و هنگام پخش سرود ملی ترکیه، به نشانه‌ی سلام نظامی، دست راستش را کنار شقیقه نگاه داشت.
از سوی دیگر انتشار عکسی از چنگیز اوندر، بازیکن ترک آ.‌اس رم نیز در ایتالیا جنجال‌برانگیز شده است.
در این تصویر هافبک جوان ترک، در حال ادای سلام نظامی دیده می‌شود در حالی که سه پرچم ترکیه را بالای پست توییتری خود قرار داده است.
کاربران شبکه‌های اجتماعی با تأکید بر این نکته از چنگیز اودر انتقاد کرده‌اند که او حین انجام ادای سلام نظامی پیراهن آ.آس رُم را بر تن داشته است نه پیراهن تیم ملی کشورش را.
مرسوم است که افراد نامدار در ترکیه، به ویژه پس از کودتا یا یک عملیات نظامی، حمایت خود را از نیروهای امنیتی و نظامی این کشور به نمایش می‌گذارند.
ترکیه عملیاتی نظامی را علیه کُردهای شمال سوریه آغاز کرده است، عملیاتی که با انتقادهای جدی بین‌المللی هم‌راه بوده است و موج اعتراض‌ بسیاری از کُردها و کنش‌گران حقوق بشر را به ‌دنبال داشته است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
573524
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
4596
167
5288
566639
7286
6577
573524

آی‌پی شما: 35.175.180.108
امروز: پنج شنبه، 23 آبان 1398