مردم در الجزایر خواستار کناره‌گیری بوتفلیقه از قدرت شدند

بزرگ‌ترین تظاهرات علیه ادامه‌ی ریاست جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه‌ در ششمین جمعه اعتراضی این کشور برگزار شد. مقام‌های امنیتی شمار معترضان را نزدیک به یک میلیون نفر برآورد کرده‌اند.

پلیس الجزایر روز جمعه ۲۹ مارس با پرتاب گاز اشک آور به سوی معترضان در این کشور تلاش کرد تا آن‌ها را متفرق کند. معترضان خواهان استعفای عبدالعزیز بوتفلیقه، رییس جمهوری الجزایر هستند.
درخواست‌ دوباره برای تغییر رژیم در الجزایر درست چند روز پس از سخنان احمد قاید صالح مطرح شد. فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح الجزایر روز سه شنبه ۲۶ مارس از عبدالعزیز بوتفلیقه خواست به دلیل ناتوانی در انجام وظایفش از این کار کناره‌گیری کند.
با این حال احزاب مخالف بر این باورند که استعفای بوتفلیقه با فشار ارتش، برگزاری انتخابات آزاد در این کشور را تضمین نمی‌کند.
روز جمعه پلیس ضد شورش در الجزایر با استفاده از گاز اشک آور و ماشین‌های فشار آب تلاش کرد تا تجمع کنندگان در مرکز شهر الجزیره پایتحت این کشور را متفرق کند.
تظاهرات علیه بوتفلیقه ماه گذشته در شرایطی علیه او شدت گرفت که رییس جمهوری ۸۲ ساله این کشور اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نخواهد کرد اما زمان برگزاری آن را برای مدت نامحدودی به عقب انداخت.
رییس ‌جمهوری الجزایر سال ۲۰۱۳ دچار سکته مغزی شد و از آن سال به بعد کم‌تر در انظار عمومی دیده می‌شود. او البته زمان برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری آینده این کشور را به تعویق انداخت. بوتفلیقه هم‌چنین اعلام کرده بود که کنفرانس ملی برای اصلاح نظام سیاسی و قانون اساسی تا پایان سال ۲۰۱۹ تشکیل خواهد شد.
معترضان الجزایری این اقدام بوتفلیقه را تلاش برای تداوم حضور او در قدرت سیاسی تفسیر کرده و این بار نه تنها خواستار برکناری رییس ‌جمهوری که خواهان برکناری نسلی از رهبران سیاسی این کشور هستند که به ویژه در این سال‌ها در کنار او ایستاده‌ بودند.
احمد قاید صالح در سخنان اخیر خود با اشاره به ماده‌ی ۱۰۲ قانون اساسی اعلام کرد: این ماده به شورای قانون اساسی اجازه می‌دهد تا در صورت بیماری رییس‌ جمهوری یا نبود شرایط لازم برای ایفای مسوولیت‌های این مقام، او را از قدرت کنار بگذارد.
بر اساس این اصل، وقتی رییس ‌جمهوری به دلیل بیماری نتواند کارش را دست انجام دهد، شورای قانون اساسی پس از بررسی‌های لازم می‌تواند به پارلمان پیش‌نهاد دهد که رییس جمهوری در انجام وظایفش ناتوان است. در شرایط کنونی و بر اساس قانون، در صورت درخواست شورای قانون اساسی، عبدالقادر بن صالح، رییس مجلس این کشور به طور موقت جای‌گزین رییس ‌جمهور خواهد بود تا شرایط برای برگزاری انتخابات مهیا شود.
برخی چهره‌های سیاسی نزدیک به بوتفلیقه در هفته گذشته دست از حمایت‌ او کشیده و هم‌راه با ارتش خواستار برکناری وی از قدرت شده‌اند.
بوتفلیقه از سال ۱۹۹۹ تاکنون به مدت 4 دوره‌ی متوالی رییس‌ جمهور الجزایر بوده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537035
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
75
257
1158
533619
4306
5811
537035

آی‌پی شما: 34.229.113.106
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398