واکنش کشورها به بازگشت تحریم‌های ایران

بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران واکنش برخی کشورها و مقامات بین المللی را پی داشت.

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی چین ضمن ابراز تأسف از بازگشت تحریم‌های آمریکا اعلام کرد که این کشور به هم‌کاری‌های تجاری خود با ایران ادامه می‌دهد.
با این‌که سخن‌گوی وزارت خارجه تأکید کرده است که این کشور تجارت با ایران را تضمین می‌کند اما هیچ جزییاتی درباره‌ی ابعاد و چگونگی این تضمین‌ها ارایه نکرد.
هم‌زمان پی‌یر موسکوویسی، کمیسر اموراقتصادی کمیسیون اروپا در گفت‌وگو با رادیو فرانس انفو بار دیگر بر مواضع پیشین اتحادیه‌ی اروپا برای حفظ روابط تجاری و مالی با ایران تأکید کرد وی گفت که اتحادیه‌ی اروپا با تحریم‌های آمریکا مخالف است و اقدام واشنگتن را تأیید نمی‌کند.
سخن‌گوی ترزا می، نخست ‌وزیر بریتانیا، نیز اعلام کرد که این کشور از وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران متأسف است. او هم‌چنین اضافه کرد: ما به طور کامل از توسعه‌ی روابط تجاری‌مان با ایران حمایت می‌کنیم و کسب‌ و‌ کارهای بریتانیایی را تشویق می‌کنیم تا از موقعیت‌های تجاری پدید آمده بهره ببرند.
هم‌چنین هوا چانینگ، سخن‌گوی وزارت خارجه چین، با ابراز تأسف از وضع تحریم‌های آمریکا گفت باید به شراکت تجاری قانونی با ایران احترام گذاشته شود.
او که در یک برنامه‌ی خبری صبحگاهی در پکن حضور یافته بود درباره‌ی معافیت‌های اعطا شده آمریکا درباره‌ی تحریم‌ها به طور مستقیم اظهار نظری نکرد.
پیر موسکوویسی، کمیسر امو راقتصادی کمیسیون اروپا بر مواضع پیشین اتحادیه‌ی اروپا برای حفظ روابط تجاری و مالی با ایران تأکید کرده است.
خوش‌حالی در اردوگاه مخالفان برجام
از آن سو بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه ۵ نوامبر در جمع نمایندگان حزب دست ‌راستی خود لیکود روز بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را روزی تاریخی نامید و اظهار داشت: بار دیگر می‌خواهم از رییس‌ جمهور ترامپ برای این تصمیم شجاعانه، قاطع و مهم تشکر کنم. من فکر می‌کنم این تصمیم باعث صلح و امنیت و ثبات خواهد شد.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل نیز روز شنبه ضمن ابراز خرسندی از بازگشت تحریم‌های ایران اقدام آمریکا را حرکتی تاریخی خوانده بود.
آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسراییل نیز با انتشار پیامی در حساب توییتر خود از بازگشت تحریم‌های ایران ابراز خرسندی کرد. وی این اقدام را تصمیمی خواند که خاورمیانه انتظارش را می‌کشید.
لیبرمن در پیام خود نوشته است که آمریکا با یک حرکت به اقدامات ایران در سوریه، لبنان، غزه، عراق و یمن ضربه‌ی قاطع زد.
وزیر دفاع اسراییل در ادامه خطاب به رییس جمهوری آمریکا نوشت: رییس جمهور ترامپ، شما یک بار دیگر کار درست را انجام دادید.
دنی دنون، نماینده‌ی اسراییل در سازمان ملل متحد نیز در گفت‌وگو با یک شبکه‌ی رادیویی ابراز امیدواری کرد که تحریم‌ها کارشان را انجام دهند و رژیم را خفه کنند.
وی گفت: هر جا تروریسم هست ردپای ایران را می‌بینیم. از امروز دنیا باید بین ایران و آمریکا یکی را انتخاب کند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
530036
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
122
132
122
528198
3118
8784
530036

آی‌پی شما: 52.91.39.106
امروز: یکشنبه، 26 خرداد 1398