پیشروی دوباره دلار؛ خواب بازار ارز آشفته شد

یک هفته مانده به بازگشت موج دوم تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران، بهای دلار در بازار آزاد ارز ایران بار دیگر روند صعودی به خود گرفت.

در حالی که طی یک ماه گذشته دولت ایران سعی کرده بود تا با تشدید برخوردهای امنیتی با فعالان بازار آزاد ارز و ممنوع کردن اطلاع‌رسانی نرخ آزاد ارز در رسانه‌ها، قیمت هر دلار آمریکا را به طور دستوری در محدوده‌ی ۱۲۵۰۰ تا ۱۳۵۰۰ تومان حفظ کند ولی تازه‌ترین نرخ‌های اعلام شده از سوی برخی صرافی‌های فعال در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که نرخ دلار آمریکا روز دوشنبه باردیگر به ۱۵۰۰۰ تومان نزدیک شده و هر یورو نیز در برابر ۱۷۰۰۰ تومان داد و ستد می‌شود.
در همین حال، قیمت هر قطعه تمام سکه طلای موسم به طرح امامی هم طی معاملات روز دوشنبه به ۸/۴ میلیون تومان رسید.
این در شرایطی است که بهای هر دلار آمریکا یک هفته پیش نزدیک به ۱۴۰۰۰ تومان و قیمت هر یورو هم ۱۶۰۰۰ تومان بود و هر قطعه تمام سکه طلا نیز ۳/۴ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد.
کمی بیش از یک ماه پیش نیز دلار آمریکا با ثبت رکورد تاریخی خود در برابر ۱۹۰۰۰ تومان معامله شد.
آمریکا قصد دارد از ۴ نوامبر یعنی ۱۳ آبان ماه تحریم خرید نفت از ایران را به هم‌راه برخی محدودیت‌های بانکی به اجرا بگذارد.
با وجود این‌که آمریکا هدف از این اقدام را به صفر رساندن فروش نفت ایران اعلام کرده است، مقام‌های ایرانی بارها از آمادگی خود برای مقابله با این اقدام خبر داده‌اند و در تازه‌ترین اظهارنظر، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری ایران اعلام کرده است که ایران دارای ذخایر ارزی بالایی است و با برنامه ریزی‌های انجام شده، فروش روزانه‌ی نفت خود را بالای یک میلیون بشکه حفظ خواهد کرد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
530076
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
162
132
162
528198
3158
8784
530076

آی‌پی شما: 52.91.39.106
امروز: یکشنبه، 26 خرداد 1398