نزول یک هفته‌یی دلار

چشم‌انداز خوش‌بینی‌های بازار ارز

هم‌زمان با از پیش ‌باختگی بورس تهران، بازار آزاد ارز در ایران بعد از تصویب لایحه‌ی CFT در مجلس توانست روند مستمر نزولی نرخ‌ها را پس از ماه‌ها به مدت یک هفته حفظ کند.

مجلس ایران روز یک‌شنبه لایحه‌ی الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم موسوم به CFT را تصویب کرد. مصوبه‌یی که می‌تواند از یک سو ایران را از فهرست سیاه شبکه‌ی مالی و پولی بین‌المللی خارج ‌کند ولی از سوی دیگر تعهد ایران را برای انجام اصلاحات و ایجاد شفافیت در مناسبات پولی و بانکی افزایش می‌دهد.
تأثیری که از سوی جناح‌های سیاسی در ایران دوگانه ارزیابی شده است و طی چهار ماهی که از طرح این لایحه و سه لایحه‌ی هم‌سوی دیگر می‌گذرد، حامیان و منتقدان مُصری را برای خود دست و پا کرده است.
همین روی‌کرد دوگانه گویا به بازارهای موازی بورس و ارز نیز سرایت کرده است.
درست با همان سرعتی که طی یک هفته گذشته بدبینی در بازار سهام جای خوش‌بینی را گرفت، در بازار ارز خوش‌بینی کوتاه‌ مدت روز به روز همه‌ گیرتر شده است.
در حالی که شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات روز یک‌شنبه خود نزول ۷۶۶۵ واحدی را رقم زد و صف فروش سهام در بازار فراگیر شد، صرافی‌های خوش‌بین بعد از ظهر پرکاری را سپری کردند و مدام نرخ‌های تابلوها را کاهش دادند، نرخ‌هایی که در برخی تابلوها برای دلار آمریکا به کم‌تر از ۱۲۰۰۰ تومان نیز رسید.
این در حالی بود که روز شنبه هفته گذشته بازار ارز معاملات خود را با دلار ۴۰۰ ۱۷ تومان آغاز کرد و شاخص کل بورس تهران هم در حال پیش‌روی به قله‌ی ۱۹۵۰۰۰ واحدی بود.
قله‌یی که تا روز یکشنبه حدود ۲۰۰۰۰ واحد (معادل ۱۰ درسد) از آن پایین آمده است.
البته گزارش‌ها حاکی است، اجماعی که در بورس تهران شکل گرفته بود، در بازار ارز مشاهده نمی‌شود، در حالی که برخی صرافی‌های بدبین با اعتقاد به گذرا بودن موج خوش‌بینی هم‌چنان بر نرخ فروش بالای ۱۳۰۰۰ تومان برای دلار تأکید دارند، برخی دیگر نرخ‌ها را به ۱۲۵۰۰ تومان و در مواردی حتا نرخ خرید خود را به کم‌تر از ۱۲۰۰۰ تومان تقلیل داده‌اند.
هم‌چنین برخلاف هفته گذشته، بازار آزاد ارز تهران بعد از ظهر روز یک‌شنبه شاهد هجوم عرضه‌ کنندگان ارز نبوده است و بازار خلوت‌تر از روزهای آغازین هفته پیش بوده است.
در حالی که بازار ارز امیدوار به گشایش مالی ناشی از مصوبه‌ی مجلس خوش‌بین است، بورس تهران برای چگونگی آغاز معاملات روز دوشنبه مردد است.
در شرایطی که بهانه‌ی کاهش مداوم ارزش پول ملی روند تعدیل قیمت سهام را متوقف کرده است، الحاق نظام پولی ایران به شبکه‌ی بین‌المللی گره ‌گشای مسایل مالی شرکت‌های ایرانی در بلند مدت خواهد شد.
در هر صورت بازارهای موازی اقتصاد ایران این روزها هم سوژه‌ی مثبت کافی برای نوسان‌گیران دارند و هم خبرهای منفی فراوان.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
517002
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
237
84
321
514200
13114
25814
517002

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398