بانک‌ها ارز را گران کردند؛

حواله دلار ۱۴۷۰۰ تومانی در سکوت خبری

سیستم بانکی ایران نرخ فروش هر دلار آمریکا را تنها ۴ روز پس از اعلام هدف‌گذاری نرخ ۷ هزار۵۰۰ تومانی از سوی دولت، ۸۵۰ تومان افزایش داد و به ۱۲ هزار و ۵۰ تومان رساند.

محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری ایران هفته گذشته اعلام کرده بود که نرخ مورد تأیید دولت برای دلار پایین تر از ۷ هزار و ۵۰۰ تومان است.
این اظهارات واعظی در واکنش به روند افزایش عرضه‌ی ارز در بازار آزاد ایران بود که از شنبه هفته گذشته آغاز شد.
در پی ثبت رکورد نرخ ۱۹ هزار تومانی دلار در جریان داد و ستدهای دو هفته پیش بازار آزاد ارز ایران، بازار وارد دوره‌ی اصلاح نرخ شد و این نرخ طی معاملات هفته گذشته از ۱۷ هزار تومان تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافت.
هم‌زمان بانک مرکزی ایران به بانک‌ها دستور داد تا از روز سه ‌شنبه گذشته نسبت به خرید دلار در نرخ ۱۰ هزار و ۵۵۰ تومان اقدام کنند و فروش این ارز را برای مصارف خدماتی محدود با قیمت ۱۱ هزار و ۲۰۰ انجام دهند.
با این وجود، مشاهدات خبرنگاران در تهران نشان می‌دهد که شعب بانكی روز شنبه با کاهش نرخ خرید دلار به ۹ هزار و ۹۵۰ تومان، نرخ فروش خود را به ۱۲ هزار و ۵۰ تومان افزایش داده‌اند.
با این وجود دولت سعی دارد با توقف اطلاع رسانی نرخ آزاد ارز و با کمک ایجاد انحصار خبررسانی در این خصوص قیمت دل‌خواه خود را به عنوان نرخ حقیقی القاء کند.
پس از انسداد بسیاری از سایت‌ها، صفحات و حساب‌های کاربری فعال در فضای مجازی از جمله سایت اطلاع‌رسانی منسوب به اتحادیه‌ی طلا، جواهر و صرافان، دست‌رسی به سایت سنا نیز از هفته گذشته غیرممکن شده است.
سایت سنا که توسط بانک مرکزی ایران مدیریت می‌شد، میانگین قیمت ارز مورد معامله در شبکه‌ی صرافی‌های مجاز ایران را نشان می‌داد.
با این وجود، مشاهدات روزنامه‌ نگاران، چاپ تهران نشان می‌دهد که نرخ فروش آزاد دلار در پایان هفته گذشته، هم‌چنان ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.
این در حالی است که بانک مرکزی ایران از صرافی‌ها خواسته است تا نرخ خرید دلار را هم‌چنان ۱۰ هزار تومان اعلام کنند ولی مشاهدات یک کارآفرین و فعال اقتصادی نشان می‌دهد که این نرخ دستوری کارکرد عملی ندارد و نرخ حواله دلار حتا به بیش از ۱۴ هزار تومان نیز می‌رسد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
516974
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
209
84
293
514200
13086
25814
516974

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398