بازار متلاطم ارز؛ سقوط قیمت‌ها به خودرو و موبایل رسید

بانک مرکزی ایران اعلام کرد که با توجه به امتناع دلالان و برخی صرافی‌ها از خرید ارز و در مقابل تمایل مردم به فروش ارزهای خود، تمام بآن‌کهای دارای مجوز عملیات ارزی، آماده خرید ارزهای مردم بر اساس قیمت اعلامی خواهند بود.

این خبر در حالی اعلام شد که در این روز نیز روند رو به کاهش بهای دلار و دیگر ارزهای خارجی در بازارهای غیررسمی ایران ادامه داشت و آن دسته از شهروندان ایران که در بحبوبه‌ی افزایش بی‌سابقه‌ی بهای ارزها اقدام به خرید قابل توجه دلار کرده بودند، نگران از ادامه‌ی این روند نزولی، سراسیمه به بازارهای فروش آمدند.
بهای دلار که در هفته‌های گذشته تا بیش از 19000 تومان افزایش یافته بود، بامداد سه ‌شنبه در بازارهای غیررسمی تا 15000 تومان افت کرد و در ادامه‌ی روز نیز به 12000 تومان رسید.
هم‌چنین با توجه به آن‌که صرافی‌ها حاضر به خرید دلار مردم نبودند، بسیاری از متقاضیان فروش دلارهای خانگی، به ناچار به دست‌فروشانی مراجعه کردند که حاضر به خرید نقدیِ دلار، حتا ارزان‌تر از این بها بودند. به این ترتیب بهای دلار طی ۲۴ ساعت گذشته در مجموع حدود 4000 تومان کاهش یافت.
قیمت یورو نیز که در روز‌های پر تب و تاب فروش به بالای 20000 تومان رسیده بود در این روز به 15000 تومان کاهش یافت.
اوضاع نابسامان خرید و فروش دلار به شیوه‌ی غیررسمی تنها به خیابان‌های تهران محدود نشد و در دیگر شهرها از جمله مشهد، قم و اصفهان نیز وضعیت مشابهی حاکم بود.
موج کاهش قیمت‌ها، بازار طلا و سکه را نیز تحت تأثیر قرار داد و به این ترتیب بهای هر سکه بهار آزادی که به بیش از ۵ میلیون تومان رسیده بود، در این روز به نرخی کم‌تر از 4425000 تومان طرح جدید و 4101000 تومان طرح قدیم معامله شد.
نشست شورای هم‌آهنگی اقتصادی
روز سه‌شنبه بار دیگر شورای هم‌آهنگی اقتصادی ایران با حضور سران سه قوه تشکیل جلسه داد و تصمیماتی را برای افزایش حوزه‌ی اختیارات بانک مرکزی اتخاذ کرد.
بر اساس مصوبات جدید، بانک مرکزی ایران مجاز به انتشار اوراق مشارکت ارزی - ریالی هم‌چنین مجاز به عملیات بازار باز شد. به این معنی که این نهاد از این پس می‌تواند نسبت به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی منتشره توسط دولت اقدام کند.
بانک مرکزی هم‌چنین موظف به فراهم آوری تمهیدات لازم برای خرید و فروش فوری ارزِ حاصل از صادرات پتروشیمی و فولاد و دیگر محصولات صادراتی در بازار ثانویه ارز شد.
از دیگر مصوبات این شورا، تسهیل دریافت اجازه‌ی اقامت در ایران در ازای وارد کردن دلار به این کشور بود. بر این اساس اتباع خارجی در صورتی که دست‌کم ۲۵۰ دلار برای سرمایه‌گذاری وارد ایران کنند، می‌توانند از امتیاز مجوز اقامت 5 ‌ساله برخوردار شوند.
کاهش قیمت خودرو و تلفن هم‌راه
هم‌زمان با افت شدید قیمت دلار، رسانه‌های داخلی ایران از کاهش قابل توجه بهای خودرو هم‌چنین کاهش ۲۰ درسدی قیمت تلفن هم‌راه خبر می‌دهند. بر این اساس قیمت انواع خودروهای داخلی تا ۱۲ میلیون تومان ارزان شد.
مهدی محبی، رییس اتحادیه‌ی دستگاه‌های مخابراتی و لوازم جانبی می‌نویسد که با توجه به کاهش ۱۰ تا ۲۰ درسدی نرخ تابلوی صرافی‌ها، قیمت موبایل نیز به همین اندازه کاهش داشته است. محبی اعلام کرده است که این میزان کاهش قیمت با تداوم روند کاهشی، ادامه‌دار خواهد بود و قیمت گوشی‌های تلفن هم‌راه در بازار به نرخ واقعی نزدیک‌تر خواهد شد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
563827
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
85
278
85
562129
4166
8888
563827

آی‌پی شما: 34.204.173.45
امروز: یکشنبه، 28 مهر 1398