عقب‌گرد سکه و دلار در بازار تهران

ارز چرا تغییر مسیر داد؟

در پی صدور بخش‌نامه‌ی جدید بانک مرکزی برای تأمین مصارف ارز خدماتی و ادامه‌ی رونق بورس تهران، قیمت دلار و سکه در بازار آزاد ایران سیر نزولی به خود گرفت.

در جریان معاملات روز دوشنبه بازار آزاد ارز و طلای ایران، هم‌زمان با افزایش عرضه، بهای هر دلار آمریکا و هر قطعه تمام سکه طلا حدود ۱۳ درسد کاهش یافت.
دو روز پیش و در پی ثبت رکورد 19000 تومانی برای دلار آمریکا، رؤسای قوای مقننه، قضاییه و مجریه ایران به بانک مرکزی اجازه دادند تا به منظور مدیریت بازار آزاد ارز از طریق بانک‌ها و شبکه‌ی صرافی در این بازار دخالت کند.
بر همین اساس بانک مرکزی ایران با صدور بخش‌نامه‌یی از ۱۱ بانک خواسته است تا در صورت عدم امکان حواله‌ی ارزی، نسبت به تخصیص ارز اسکناس به نیازهای خدماتی مردم اقدام کنند.
با این وجود این نیازها در ۱۰ مورد محدود شده است. مواردی که از اردی‌بهشت ماه گذشته و هم‌زمان با اعلام سیاست ارز تک ‌نرخی به عنوان نیازهای ارزی واقعی و قانونی مردم اعلام شده است. مواردی از جمله تأمین ارز دانش‌جویی، تحصیلی و تحقیقاتی به هم‌راه ارز درمانی، هزینه‌ی شرکت‌های هواپیمایی و دفاتر خارج از کشور نهادهای دولتی.
اما انتشار این خبر با این عنوان که از این پس بانک‌ها و صرافی‌ها به تمامی نیازهای خدماتی مردم ارز اسکناس تخصیص می‌دهند، فضای روانی بازار آزاد ارز ایران را تحت تأثیر خود قرار داد.
در همین حال شبکه‌ی صرافی نیز با هدف تجدید ذخایر اسکناس خود از برداشت عمومی بازار از چشم‌انداز افزایش عرضه‌ی ارز توسط بانک مرکزی، استقبال کرد و با کاهش قیمت‌های خرید خود شتاب روند نزولی قیمت‌ها را افزایش داد.
مطابق گزارش خبرگزاری‌های ایران، فروشنده‌های عمده ارز در معاملات روز دوشنبه عموماً فعالان غیرحرفه‌یی بازار بوده‌اند که تحت تأثیر هیجان بازار تلاش می‌کردند، پس‌اندازهای ارزی و دلارهای خانگی خود را زودتر به فروش برسانند.
هم‌چنین طی دو ماه گذشته شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران حدود 80000 واحد رشد کرده و به بیش از 190000 واحد رسیده است که به منزله‌ی بازده متوسط ۷۰ درسدی بازار سهام است.
آغاز دوره‌ی تصحیح قیمت سهام شرکت‌های ایرانی نسبت به سقوط ۳۷۰ درسدی ارزش پول ملی طی یک سال گذشته، موجب استقبال دارندگان نقدینگی از کسب سود از این دوره‌ی گذار بازار سهام ایران شده است.
بدین ترتیب با افزایش عرضه‌ی ارز، قیمت هر دلار آمریکا با حدود 2200 تومان، معادل ۱۳ درسد کاهش به 14800 تومان
رسید. این نرخ در داد و ستدهای روز یک‌شنبه نزدیک به 17100 تومان بود. قیمت هر یورو نیز با 2600 تومان کاهش به
17200 تومان تنزل کرد.
در همین حال بهای هر قطعه تمام سکه طلا نیز با حدود 600000 تومان کاهش به کم‌تر از 4/4 میلیون تومان رسید.
برخی از فعالان بازار ارز معتقدند که هم‌زمان با افزایش قیمت جهانی نفت و نیز پیش از بازگشت تحریم خرید نفت ایران از سوی آمریکا که کم‌تر از یک ماه دیگر رخ خواهد داد، نرخ دلار در بازار آزاد ایران سقف جهش خود را سپری کرده است و در کوتاه‌ مدت این بازار چشم‌انداز رشد بیش‌تر را ندارد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
517046
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
281
84
365
514200
13158
25814
517046

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398