ذخایر نفتی کشف شده توسط ایران چقدر می‌ارزد؟

در حالی که حسن روحانی، رییس جمهوری ایران از کشف ذخایر جدید ۵۳ میلیارد بشکه‌یی نفت خبر داد، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران حجم نفت کشف شده جدید را ۲۲ میلیارد بشکه اعلام کرد که حدود ۱۰ درسد آن قابل استحصال است.

وزیر نفت ایران در جریان کنفرانسی خبری در خصوص جزییات میدان نفتی کشف شده که یادآوران نام گرفته است گفت: عملیات اکتشاف این میدان با پیش‌رفته‌ترین روش‌های اکتشافی به عنوان یک اکتشاف فن‌آورانه و کار جدید اکتشافی با ۳ حلقه چاه از سال ٩٥ آغاز شد و با توجه به این‌که حدود ٣١ میلیارد بشکه اکتشاف‌های پیشین بوده است، حدود ٢٢ میلیارد بشکه به ذخایر نفت درجای کشور و ٢.٢ میلیارد بشکه به ذخایر نفت قابل برداشت کشور افزوده می‌شود.
زنگنه میدان نفتی نام‌آوران را عنوان دومین مخزن نفتی بزرگ کشف ‌شده در ایران دانست و یادآور شد: با هر ۱ درسد بهبود ضریب بازیافت از این ۵۳ میلیارد بشکه نفت، ۵۳۰ میلیون بشکه نفت حاصل می‌شود که با قیمت کنونی، ۳۲ میلیارد دلار به ثروت کشور اضافه می‌شود.
مطابق اطلاعات ارائه شده توسط وزیر نفت ایران، در حال حاضر ضریب استحصال برآورد شده برای این مخزن ۱۰ درسد است که منجر به استخراج ۲.۲ میلیارد بشکه نفت خواهد شد که با توجه به قیمت ۵۲.۷ دلاری هر بشکه نفت ایران در بازار جهانی، ارزش روز آن ۱۱۶ میلیارد دلار است.
زنگنه در مورد امکان افزایش ضریب بازیافت این مخزن نیز یاد آور که یا باید دانشگاه‌های ایران در این زمینه تحقیقاتی انجام دهند و یا باید از طریق هم‌کاری با شرکت‌های بزرگ نفتی و صاحب فن‌آوری جهان این هدف محقق شود.
زنگنه در پاسخ به این سوال که آیا کشف میدان جدید نفتی، جایگاه و اهمیت ایران را در سطح جهان افزایش می‌دهد، گفت: واقعیت این است که در عملیات، ظرفیت قابل عرضه نفت مهم است.
وزیر نفت ایران با اشاره تلویحی به تحریم‌های آمریکا خاطر نشان کرد: درباره تولید میدان‌های نفتی باید در شرایط عادی صحبت شود، ما اکنون تنگناهای زیادی برای توسعه داریم.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
578956
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
117
246
1672
575305
1672
11046
578956

آی‌پی شما: 18.207.238.169
امروز: جمعه، 15 آذر 1398