تولید نفت ایران به پایین‌ترین حد در ۳۰ سال گذشته رسید

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: تولید روزانه نفت ایران در ماه مه گذشته با ۲۱۰۰۰۰ کاهش به ۴/۲ میلیون بشکه رسیده است که پایین‌ترین میزان از اواخر دهه ۸۰ م تاکنون به شمار می‌رود.

هم‌چنین بر اساس اعلام آژانس، صادرات روزانه نفت ایران در ماه مه به ۸۱۰۰۰۰ بشکه کاهش یافته است که ۴۸۰۰۰۰ بشکه کم‌تر از ماه آوریل بوده است.
دبیرخانه اوپک نیز روز پنج‌شنبه اعلام کرده بود که تولید روزانه نفت ایران در ماه مه ۳۷/۲ میلیون بشکه بود که نسبت به ماه آوریل۰۰۰ ۲۲۷ بشکه کاهش داشته است.
آمریکا از ماه می گذشته تحریم همه جانبه صادرات نفت ایران را با هدف به صفر رساندن فروش طلای سیاه این کشور، به اجرا گذاشته است.
در همین حال، گزارش آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که عرضه‌ی نفت اوپک طی ماه مه گذشته به دلیل افت عرضه عربستان و نیجریه به پایین‌ترین حد از ۲۰۱۴ تاکنون رسیده است.
بر پایه این گزارش، تقاضای جهانی نفت نیز در این ماه با کاهش ۱۰۰۰۰۰ بشکه‌یی به ۵/۹۹ میلیون بشکه در روز تنزل کرد.
آژانس بین‌المللی انرژی تحت تأثیر ادامه جنگ تجاری چین و آمریکا چشم‌انداز تجارت جهانی را کم رونق‌تر از شرایط حاضر پیش‌بینی کرده است و بر همین اساس رشد تقاضای روزانه نفت در سال آینده را با ۱۰۰۰۰۰ کاهش نسبت به برآورد پیشین خود، ۲/۱ میلیون بشکه ارزیابی کرده است.
البته این نهاد بین‌المللی تأکید کرده است که با افزایش رشد اقتصادی جهان این رشد تقاضا می‌تواند تا ۴/۱ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.
در مقابل آژانس برآورد کرد: عرضه‌ی نفت توسط کشورهایی که عضو اوپک نیستند در سال ۲۰۲۰ م به میزان ۳/۲ میلیون بشکه در روز افزایش یابد که ۴۰۰۰۰۰ بشکه بیش از رشد عرضه‌ی نفت آن‌ها در سال جاری خواهد بود.
هم‌زمان تقاضا برای نفت تولیدی کشورهای عضو اوپک به ۳/۲۹ میلیون بشکه در سال ۲۰۲۰ کاهش خواهد یافت.
۱۴ کشور عضو اوپک در حال حاضر نزدیک به ۹/۲۹ میلیون بشکه در روز نفت به بازارهای جهانی عرضه می‌کنند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
573521
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
4593
167
5285
566639
7283
6577
573521

آی‌پی شما: 35.175.180.108
امروز: پنج شنبه، 23 آبان 1398