فرصت مواجهه متفاوت با آوینی

 میراثی که با نقد ماندگار می‌شود

حجت ‌الاسلام محسنی دبیر برگزاری برنامه‌ی ۳ روز با مرتضا آوینی ضمن تشریح جزییات این رویداد بر رویکرد متفاوت در مواجهه نقادانه و کارشناسانه با آثار شهید آوینی تأکید کرد.

حجت ‌الاسلام عباس محسنی دبیر روی‌داد ۳ روز با مرتضا آوینی که هم‌زمان با ایام سالگرد عروج این شهید برگزار می‌شود، درباره‌ی جزییات این برنامه گفت: این برنامه از روز ۲۰ تا ۲۲ فروردین‌ ماه به مدت ۳ روز در خانه‌ی هنرمندان برگزار می‌شود و در طول آن ۳ فیلم از مجموعه آثار مرتضا آوینی که ترمیم شده‌اند، به نمایش در می‌آیند.
وی افزود: به طور کلی این احتمال وجود دارد که فیلم‌های ۱۶ میلی‌متری بعد از مدتی دچار آسیب بشوند و از بین بروند اما به همت مؤسسه‌ی روایت فتح کارهای ترمیم و اسکن مجدد آثار شهید آوینی به منظور حفظ و نگه‌داری شروع ‌شده است به طوری که این کار روی برخی از فیلم‌هایی که پوزیتیو آن‌ها از آرشیو تلویزیون گرفته شده است، انجام و در حال حاضر خروجی نهایی ۳ فیلم از این آثار با هم‌کاری مؤسسه‌ی روایت فتح به نمایش گذاشته می‌شود.
مستندهای ترمیم‌ شده آوینی
محسنی در تشریح این آثار افزود: یکی از این فیلم‌ها، قسمت ۱۱ از مجموعه‌ی حقیقت به نام و این است فتح الفتوح است که قبل از روایت فتح ساخته شده است، ۲ فیلم دیگر هم از مجموعه‌ی روایت فتح با نام‌های داستان پل و شب عاشورایی است. این ۳ فیلم در طول برگزاری ۳ روز با مرتضا آوینی هر روز نمایش داده می‌شود و بعد از نمایش، یک سخن‌رانی تخصصی و پنل کارشناسی برگزار می‌شود.
محسنی با بیان این‌که این ۳ فیلم از میان مجموعه فیلم‌های موجود به صورت خاصی انتخاب شدند، تصریح کرد: هر کدام از این آثار خصوصیاتی دارند و دارای شاخصه‌هایی از دوره‌های فیلم‌سازی شهید آوینی هستند.
بازسازی میراث مستند دفاع مقدس
وی درباره‌ی مرمت این فیلم‌ها توضیح داد: در جهان خیلی از فیلم‌های قدیمی مورد مرمت قرار گرفته‌اند و خدا را شکر این کار در ایران هم شروع ‌شده است به طوری که این روزها آرشیو تلویزیون هم در حال بازسازی است تا برخی از میراث مستند به جا مانده از دفاع مقدس حفظ شود. در عین حال مؤسسه‌ی روایت فتح هم با تجهیزاتی که فراهم کرده است و نیروهای متخصصی که به کار گرفته است، مشغول انجام این کار است.
وی اضافه کرد: ما ابتدا برنامه‌ی ۳ روز با مرتضا آوینی را در مؤسسه‌ی فرهنگی فردایی دیگر طراحی کردیم در ادامه خانه‌ی هنرمندان ایران هم که سابقه‌یی در برگزاری بزرگ‌داشت برای هنرمندان و یا هفته‌های فیلم برای فیلم‌سازان بزرگ ایران داشته است در این مسیر پیش‌قدم شد تا این مراسم در خانه‌ی هنرمندان برگزار شود. بنابراین این برنامه یک شروع است و امیدواریم این کار توسط دیگران ادامه پیدا کند.
دبیر این روی‌داد بیان کرد: طراح و برنامه‌ریز ۳ روز با مرتضا آوینی چند مؤسسه‌ی فرهنگی به هم‌راه خانه‌ی هنرمندان بودند و کمک کردند تا این اتفاق رخ دهد. برای مثال مؤسسه‌ی فرهنگی فردایی دیگر مؤسسه‌ی محوری بود که توانست بقیه‌ی مؤسسات فرهنگی و فیلم‌سازی را دور هم جمع کند و این کار را انجام دهد اما نشر واحه، مؤسسه‌ی شهید آوینی زیرنظر خانواده شهید، مؤسسه‌ی روایت فتح، فیلم‌نت و مؤسسه‌ی آینه جادو از دیگر مؤسسات هم‌راه در این روی‌داد بوده‌اند. فیلم‌ها را هم مؤسسه‌ی فرهنگی روایت فتح در اختیارمان گذاشته است.
راهی جز نقد نداریم
محسنی با بیان این‌که خانه‌ی هنرمندان توان خیلی زیادی روی برگزاری این روی‌داد گذاشته است و با تمام توان به میدان آمده است، اظهار کرد: ما سعی کردیم از فضای بزرگ‌داشت صرف که در سال‌های گذشته بعضاً حتا توسط خودمان انجام می‌شد، مقداری فاصله بگیریم و مجالی برای نقد و بررسی تخصصی آثار در بین اهالی سینما باز کنیم تا از این ره‌آورد نسل فعلی به آثار گذشتگان نگاه درست علمی و خوبی داشته باشد و به عنوان میراث فرهنگی خود تلقی کند.
این فعال فرهنگی ادامه داد: به نظرم برای تحقق این اتفاق هیچ راهی به جز نقد و بررسی درست، علمی و منصفانه وجود ندارد زیرا با مطرح شدن صبحت‌های افرادی که با این شیوه‌ی فیلم‌سازی موافق یا مخالف هستند و انجام نقدهای تکنیکی می‌توان آثار را ماندگار کرد؛ این مشی جدیدی است که نسبت به شهید آوینی در نظر داریم بنابراین نگاهمان برگزاری یک بزرگ‌داشت صرف هم‌راه با تعریف و تمجید نبوده است.
وی در پایان تأکید کرد: امیدوارم این روی‌داد به خوبی برگزار شود و همه از آثار و نتایج آن بهره ببرند و سنت خوبی در بزرگ‌داشت بزرگان و میراث فرهنگی‌مان بنا شود.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
557082
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
220
342
1999
552675
6321
10063
557082

آی‌پی شما: 3.93.75.30
امروز: جمعه، 29 شهریور 1398