عمران خان: به افغان‌های متولد پاکستان شهروندی می‌دهیم

عمران خان، نخست وزیر پاکستان می‌گوید که به ۱/۵ میلیون پناه‌جوی افغان که در این کشور متولد شده‌اند، کارت هویت و پاسپورت داده می‌شود.

به گفته‌ی سازمان ملل متحد، این کشور با حدود 2/7 میلیون پناه‌جو که اکثراً از افغانستان به این کشور مهاجرت کرده‌اند، پذیرای بیش‌ترین جمعیت پناه‌جویان در جهان است. بخشی از این پناه‌جویان از زمان جنگ شوروی در سال ۱۹۷۹ از افغانستان فرار کرده و بخش دیگری از آنان به دلیل خشونت‌ها و مشکلات اقتصادی در طول دهه‌های گذشته در شهرهای مرزی پاکستان ساکن شدند.
نخست وزیر پاکستان در یک مراسم عمومی در شهر کراچی گفت: افغان‌هایی که فرزندشان در پاکستان متولد شده‌‌اند، انشالله شهروندی دریافت می‌کنند. این امر اکنون در کشورهای مختلف جهان بسیار متداول است.
عمران خان در ادامه افزود: آن‌ها انسان هستند. چطور می‌توانیم برای ۳۰ تا ۴۰ سال آنان از کارت ملی و پاسپورت محروم نگاه داریم؟
بر اساس گزرش سازمان ملل متحد، حدود ۱/۵ میلیون حدود ۶۰ درسد از پناه‌جویان افغان ساکن این کشور در خاک پاکستان متولد شده‌اند.
قانون تابعیت پاکستان که در سال ۱۹۵۱ تنظیم و تصویب شد، شهروندی را برای هر فردی که در خاک این کشور متولد شده است تضمین می‌کرد اما مسایلی مانند رقابت‌های قومی و موانع بوروکراتیک و هم‌چنین استثنا قایل شدن برای کودکانی که از والدینی بیگانه متولد شده‌اند، دریافت شهروندی را برای مهاجران و پناه‌جویان افغان و بنگلادشی غیرممکن می‌کرد.
نخست وزیر پاکستان در سخن‌رانی خود اظهار داشت که نداشتن اسناد هویتی، بسیاری از پناهج‌ویان را به سمت کار سیاه و هم‌چنین جرم و جنایت می‌کشد. عمران خان هم‌چنین افزود که دولتش پناه‌جویان بنگلادشی و مسلمانان روهینگیا را نیز با همین شرط به عنوان شهروند پاکستان خواهد پذیرفت.
بسیاری از گروه‌های حقوق بشری و کارشناسان طیف‌های مختلف سیاسی با استقبال از اظهارات نخست وزیر جدید پاکستان، آن را اولین نشانه‌ از قصد وی برای تغییر در سیاست‌های این کشور خواندند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
523720
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
388
241
786
521224
5586
14246
523720

آی‌پی شما: 3.88.156.58
امروز: سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398