ده‌ها کشته و مجروح در ناآرامی‌ها بصره و برخی استان‌ها

تظاهرات اعتراض آمیز در شهر بصره که طی 3 روز ده‌ها کشته و مجروح برجای گذاشته است روز چهارشنبه نیز با حمله به یک ساختمان دولتی ادامه یافت.

منابع امنیتی عراق با تأیید این خبر اعلام کردند که تظاهر کنندگان یک ساختمان اصلی دولت را به آتش کشیدند.
خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی تصریح کرد که تظاهر کنندگان برای نشان دادن خشم خود نسبت به بی‌کاری، فساد و نارسایی در اراده‌ی خدمات رفاهی از جمله قطع مکرر برق راه ارتباطی ماین قطب نفتی شهر بصره با بغداد را مسدود کردند.
در این گزارش هم‌چنین اعلام شده است که تظاهرات پراکنده ساکنان شهر در ساعات میانی روز چهارشنبه با دخالت نیروهای امنیتی هم‌راه شد. بر این اساس پلیس و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهر کنندگان اقدام به شلیک گاز اشک آور و تیراندازی هوایی کردند.
معترضان دولت در حالی بار دیگر روز چهارشنبه به خیابان آمدند که یک روز قبل ۵ نفر در جریان درگیری با نیروهای امنیتی جان خود را از دست دادند و ۱۶ تن نیز به شدت مجروح شدند. این مسأله سبب شد تا خشم معترضان بیش از پیش برافروخته شود.
این در حالی‌ست که حیدر عبادی، نخست وزیر عراق پیش‌تر اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی حق استفاده از مهمات جنگی برای برخورد با تظاهر کنندگان را ندارند.
از سوی دیگر منابع امنیتی و بیمارستانی در شهر بصره اعلام کردند در جریان ناآرامی‌های روز سه شنبه ۲۲ نیروی انتظامی مجروح شده‌اند.
تظاهرکنندگان خشمگین که برای سومین روز متوالی به خیابان‌ها آمده بودند با تجمع مقابل ساختمان اصلی دولت و تخریب موانع عبوری مقابل این ساختمان اقدام به پرتاب سنگ و مواد آتش زا کردند.
ساکنان این شهر شیعه نشین که دومین شهر بزرگ عراق و یکی از مهم‌ترین مناطق نفت خیز این کشور محسوب می‌شود به شدت از فساد دولتی، بی‌کاری و خدمات شهری ناراضی‌اند.
شهروندان بصره می‌گویند نمک و املاح موجود در آب آشامیدنی تا کنون سدها نفر را راهی بیمارستان کرده است.
این شهر قلم‌رو اصلی مقتدا صدر، روحانی شیعه و پرنفوذ عراقی است که پیش‌تر رهبری شبه نظامیان جیش المهدی را در مبارزه با نیروهای آمریکایی برعهده داشت. اعضای این گروه اینک تحت تشکلی جدید بر ضد فساد در عراق مبارزه می‌کنند.
خشم معترضان عراقی در حالی شعله ور شده است که سیاست‌مداران این کشور هم‌چنان پس از انتخابات قانون‌گذاری ماه مه از تشکیل دولت جدید عاجز مانده‌اند.
بصره و چند شهر دیگر عراق پیش‌تر در ماه ژوییه نیز صحنه‌ی تظاهرات و حرکت‌های اعتراضی بود. معترضان در بصره و برخی از استان‌های دیگر این کشور از جمله نجف، میسان، کربلا و ذی قار در صدد کنترل نهادهای دولتی برآمده و با نیروهای امنیتی درگیر شده بودند.
گفته می‌شود این درگیری‌ها تاکنون به کشته شدن 21 تن از شهروندان عراقی منجر شده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
523781
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
449
241
847
521224
5647
14246
523781

آی‌پی شما: 3.88.156.58
امروز: سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398