اگر خودمان مبدا شکل‌گیری فرضیه سرنگونی نبودیم کسی متوجه نمی‌شد

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران در مجلس شورای اسلامی درباره حادثه سرنگون کردن هواپیمای مسافربری توضیحاتی ارایه کرد.

وی با اشاره به حمله موشکی ساعت۲۰ :۱ بامداد چهارشنبه به پایگاه‌های آمریکایی در عراق و احتمال پاسخ واشنگتن گفت: ما نباید اجازه می‌دادیم که دشمن به این سرزمین تعرض کند. همه آماده بودند و در میان این غوغا، گاهی خبرهای متفاوتی هم می‌رسید. مثلاً به سامانه‌های ما خبر پرواز تعدادی کروز را داده بودند. افرادی که کنار سامانه بودند، همه خود را یا برای انهدام موشک‌ها یا هواپیماهای دشمن آماده کرده بودند.
وی با اشاره به ویژگی‌های موشک کروز، افزود: موشک کروز به ‌لحاظ سرعت اساساً یک هواپیمای بدون سرنشین بزرگ است و با مختصات هواپیماهای با سرنشین حرکت می‌کند. کروزها معمولاً در ارتفاع پایین حرکت می‌کنند.
وی درباره نحوه شلیک به هواپیما با اشاره به فردی که این اقدام را انجام داد، تصریح کرد: این برادر ما در بالاترین حد آمادگی قرار داشت. خبرهای پرواز کروزها هم به وی داده شده بود و برای لحظاتی ارتباط او با اس او سی SOC مرکز عملیات امنیت قطع شده بود که خبر انتفاع کروزها را بشنود، با همان تصور، وقتی این هواپیما پرواز می‌کرد روی صفحه رادار، او به یقین رسیده بود که این یک تهدید است و جدی است. موقعیت پرواز این هواپیما نسبت به سامانه به گونه‌یی بود که این هدف نزدیک‌ شونده تلقی می‌شد و او با محاسبه این مطلب که این یک کروز است شلیک کرد.
فرمانده کل سپاه افزود: برادران ما از هم‌زمانی شلیک و سقوط هواپیما مشکوک شده بودند. ما خودمان منشا ایجاد این فرضیه شدیم که ممکن است موشک ما اصابت کرده باشد، فقط به دلیل هم‌زمانی و اگر ما خود مبدا شکل‌گیری این فرضیه نبودیم هیچ کس نمی‌توانست متوجه شود.
وی گفت: دوست داشتم داخل این هواپیما باشم و با این عزیزان سقوط کنم و بسوزم اما شاهد این ماجرای غم‌انگیز نباشم.
حسین سلامی افزود: هیچ‌وقت در طول عمرم این‌قدر شرمنده نبودم. ممکن است خطا کرده باشیم که خطا کردیم. تعدادی از هم‌وطنان ما به خاطر خطای ما شهید شدند ولی غیر عمد بوده است. عذرخواهی می‌کنیم. شرمنده هستیم. جبران می‌کنیم. اجازه نمی‌دهیم، یک نفر از مردم ما کوچک‌ترین آسیبی ببیند.
وی تأکید کرد: اگر سپاه می‌خواست همه چیز را بررسی کند شاید هفته‌ها طول می‌کشید. فرمانده کل سپاه افزود: این‌که در مدت یکی- دو روز به اتقان رسیدیم و هیچ فضایی را برای بررسی کامل به ‌هیچ عنوان نبستیم و خود ما به اثبات این مسأله کمک کردیم. چون حادثه بزرگی بود. تا این‌که تیم کارشناسی به این نتیجه رسید که در اثر خطاهایی که صورت گرفته است متأسفانه این هواپیما سقوط کرده است و در نهایت اقدام به تنظیم بیانیه برای اطلاع رسانی کردیم.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
594517
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
82
247
713
592786
3208
6582
594517

آی‌پی شما: 35.175.113.29
امروز: چهارشنب، 30 بهمن 1398