فریبا عادلخواه از اتهام جاسوسی تبرئه شد

سعید دهقان، وکیل مدافع فریبا عادلخواه و رولاند مارشال، ۲ شهروند فرانسوی زندانی در ایران اعلام کرد: عادلخواه از اتهامات جاسوسی و تشویش اذهان عمومی تبرئه شد.

دهقان توضیح داد که اتهام تشویش اذهان عمومی بر پایه طرح مباحثی نظیر مخالفت با قانون حجاب اجباری و مخالفت با قوانین تبعیض آمیز میان زن و مرد به موکل او وارد شده بود.
وکیل مدافع عادلخواه افزود: در جلسه رسیدگی به پرونده عادلخواه که بیش از ۳ ساعت طول کشید، شعبه اول بازپرسی دادسرای امنیت شهید مقدس اوین، پس از اخذ آخرین دفاع و هم‌چنین دفاعیات کتبی و شفاهی، در نهایت در مورد اتهامات جاسوسی و تشویش اذهان عمومی برای فریبا عادل خواه، قرار منع تعقیب صادر کرد.
دهقان تأیید کرد: با تأیید دادستانی، کیفرخواست عادلخواه با ۲ اتهام دیگر با عناوین اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم و تبلیغ علیه نظام به دادگاه انقلاب می‌رود.
او احتمال داد که شعبه بررسی ۲ اتهام دیگر استاد ایرانی-فرانسوی زندانی در ایران، هفته آینده مشخص شود.
دهقان هم‌چنین تصریح کرد: جلسه بازپرسی رولاند گابریل مارشال، دیگر استاد فرانسوی زندانی در ایران هم حدود ۲ ساعت به طول انجامید و پس از تصمیم قضایی بازپرس و تأیید دادستانی، کیفرخواستی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی برای او صادر شد و پرونده مارشال نیز به دادگاه انقلاب ارجاع شد.
پیش از این دهقان گفته بود که بازپرس پرونده با آزادی موکلین او به قید وثیقه موافقت کرده است ولی معاون دادستان با این امر مخالفت کرد؛ لذا برای رفع اختلاف، پرونده به دادگاه انقلاب ارسال شد.
فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی - فرانسوی از ماه ژوئن در ایران بازداشت است. وی از روز ۲۴ دسامبر دست به اعتصاب خوراک زده بود.
رولان مارشال، کارشناس آفریقا در دانشگاه سیانس‌پو پاریس نیز ماه ژوئن گذشته در جریان سفر به ایران برای دیدار با دیگر پژوهشگر این دانشگاه یعنی عادلخواه بازداشت شده است.
پیش‌تر امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه از ایران خواسته بود تا هر چه زودتر این ۲ پژوهشگر فرانسوی را آزاد کند ولی وزارت خارجه ایران اقدام فرانسه را مداخله جویانه خواند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
594475
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
40
247
671
592786
3166
6582
594475

آی‌پی شما: 35.175.113.29
امروز: چهارشنب، 30 بهمن 1398