روزنامه‌نگار مقتول و استعفای نخست وزیر مالت

جوزف موسکات، نخست وزیر مالت اعلام کرد: قصد دارد از سمت خود کناره‌گیری کند.

این تصمیم نخست وزیر مالت در حالی اتخاذ شد که فشارها بر دولت وی بر سر پرونده تحقیق در مورد قتل یک روزنامه‌نگار در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته بود.
دستگاه قضایی مالت علیه یکی از تجار سرشناس این کشور که با وزرای دولت جوزف موسکات و مقامات ارشد دولتی در رابطه بود اعلام جرم کرد. یورگن فنک در ارتباط با قتل دافنه کاروآنا گالیتزیا، روزنامه‌نگاری که در مورد فساد مالی در مالت تحقیق می‌کرد تحت تعقیب قضایی قرار گرفت.
دافنه کاروآنا گالیتزیا در روز ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) سال ۲۰۱۷ بر اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در نزدیکی خانه‌اش کشته شد. او وبلاگ پربیننده‌یی داشت که در آن فساد مالی سیاست‌مداران بلند پایه از جناح‌های مختلف را افشا می‌کرد.
جوزف موسکات گفته است که از مقامات حزب کارگر خواهد خواست تا رهبر جدیدی را برای این حزب انتخاب کنند. به گفته نخست وزیر مالت روند جای‌گزینی وی روز ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) آغاز خواهد شد. او هم‌چنین از تلاش‌های مسوولانه خود طی ۲ سال گذشته برای رسیدگی به پرونده قتل دافنه کاروآنا گالیتزیا سخن گفت. جوزف موسکات با این حال پذیرفت که برخی از تصمیمات دولت او می‌توانست بهتر اتخاذ شود.
برخی از مخالفان دولت مالت ضمن انتقاد از جوزف موسکات خواستار استعفای فوری وی شدند.
هزاران نفر نیز در تظاهراتی ضددولتی در والتا، پایتخت مالت شرکت کرده بودند. خانواده دافنه کاروآنا گالیتزیا در صف اول این تظاهرات حضور داشتند.
اعضای خانواده این روزنامه نگار مقتول تاکنون واکنشی به تصمیم جوزف موسکات برای کناره گیری از سمت خود نشان نداده‌اند.
یورگن فنک، تاجر ۳۸ ساله به اتهام مشارکت در قتل دافنه کاروآنا گالیتزیا تحت تعقیب قضایی قرار گرفت. او این اتهام را رد کرده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
590743
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
9
193
1345
588332
6016
7443
590743

آی‌پی شما: 18.210.24.208
امروز: چهارشنب، 09 بهمن 1398