نفت‌کش آسیب‌دیده ایرانی به پیام‌های کمک عربستان پاسخ نداد

عربستان سعودی می‌گوید: روز جمعه از نفت‌کش حادثه دیده ایرانی پیام‌ درخواست کمک دریافت کرده است اما این شناور پیش از این‌که شرایط کمک فراهم شود راه خود را از سر گرفته است و در ادامه ردیاب این کشتی هم خاموش شده است.

خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از اداره کل مرزبانی این کشور در شرح ماجرا نوشت: ساعت ۱۱:۴۷ دقیقه جمعه، ایستگاه ساحلی جده ایمیلی از ناخدای نفت‌کش سابیتی دریافت کرد. طبق بیانیه اداره مرزبانی عربستان، ناخدای نفت‌کش در این پیام اعلام کرده بود که دماغه کشتی دچار شکستگی شده است و در نتیجه نفت به دریا نشت می‌کند.
این بیانیه تصریح می‌کند: زمانی که مرزبانی عربستان در حال بررسی اطلاعات برای کمک‌رسانی بود متوجه می‌شود که این نفت‌کش به مسیر خود ادامه می‌دهد و ردیاب آن نیز خاموش شده است.
مسوولان این نهاد دولت سعودی هم‌چنین اعلام کرده‌اند: نفت‌کش سابیتی به پیام‌های پرشمار مقام‌های عربستان پاسخی نداده است. در پایان این بیانیه تأکید شده است که عربستان به امنیت و ایمنی ناوبری دریایی و قوانین بین‌المللی در این زمینه متعهد است.
ایران روز جمعه ۱۹ مهر اعلام کرد: در یک نفت‌کش ایرانی شناور در آب‌های دریای سرخ انفجاری روی داده است، این نفت‌کش در زمان حادثه در ۶۰ مایلی بندر جده قرار داشت.
روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ملی نفت‌کش ایران تأیید کرد: انفجار احتمالاً بر اثر اصابت موشک روی داده است. پیش از این نیز کارشناسان فنی مستقر بر روی این نفت‌کش احتمال اقدام تروریستی را منتفی ندانسته بودند.
شرکت ملی نفت‌کش ایران در توضیح بیش‌تر آسیب‌های وارد شده، اعلام کرد: این سانحه، در مخازن ۱ و ۲ سمت راست کشتی، آسیب دیدگی‌ای به ابعاد نیم تا یک و نیم متر در بدنه ایجاد کرده است.
در پی این ماجرا، وزارت امور خارجه ایران ضمن تأیید این خبر، در نخستین واکنش خود، و بدون نام بردن از کشوری خاص، اعلام کرد: مسوولیت این اقدام بر عهده عوامل ماجراجو در منطقه است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
573533
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
4605
167
5297
566639
7295
6577
573533

آی‌پی شما: 35.175.180.108
امروز: پنج شنبه، 23 آبان 1398