ابهامات قتل میترا استاد

از ارتباط با نهادهای امنیتی تا مجوز حمل اسلحه

محمد علی نجفی، وزیر اسبق و شهردار پیشین تهران یک روز پس از اعتراف به قتل همسر دومش با حضور در دادسرای تهران اطلاعات بیش‌تری از این ماجرا را شرح داد.

۷ خرداد پلیس ایران اعلام کرد: میترا استاد، همسر دوم محمد علی نجفی به ضرب ۵ گلوله در ساختمان محل زندگی‌ در سعادت آباد تهران کشته شده است اما چند ساعت پس از این ماجرا پلیس از اعتراف نجفی به قتل و بازداشت وی خبر داد.
آیا نجفی مجوز سلاح داشت؟
یکی از موضوعات مطرح شده در این ۲ روز مجوز حمل سلاح توسط نجفی بود.
حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران در این باره گفت که وی از سال ۱۳۹۴ مجوز حمل سلاح نداشته است و داشتن اسلحه بدون مجوز حتا برای یک روز هم جرم است.
نجفی در دادسرای تهران درباره‌ی این‌که چه زمانی به او مجوز اسلحه دادند، گفت: از سال ۱۳۶۰ که وزیر فرهنگ و آموزش عالی بودم و هم‌زمان با ترورهای خیابانی اسلحه در اختیارم گذاشته شد.
وی تصریح کرد: کارت اسلحه را بعد از این‌که مهلت آن در سال ٩٤ یا ٩٦ تمام شده بود تمدید نکرده بودم. دیروز متوجه شدم زمان تمدید آن تمام شده است.
ادعای ارتباط میترا استاد با نهادهای امنیتی
یکی دیگر از صحبت‌هایی که از روز گذشته برای نخستین بار توسط دختر نجفی مطرح شد، ارتباط میترا استاد همسر دوم شهردار پیشین تهران با نهادهای امنیتی بود.
وزیر اسبق آموزش و پرورش اما روایت دیگری را در دادسرا مطرح کرد و گفت: صحبت‌های وی شنود می‌شد و در اختیار همسر دومش قرار می‌گرفت.
وی افزود: خودم در واتس‌اپ صحبت‌هایی را که برای وی ارسال کرده بودند، شنیدم.
وی در عین حال شایعه شکایت در این موضوع را رد کرد و گفت: خودم نخواستم این موضوع را پی‌گیری کنم چون با شماره‌یی ارسال می‌کردند که معلوم نیست از کجاست؟
روز گذشته دختر نجفی این نهادها را وزارت اطلاعات و سپاه عنوان کرده بود اما محمد علی نجفی تأکید کرد که جایی نام نهادی را عنوان نکرده است و گفت: شاید کار یک نهاد نباشد شاید کار شخصی در نهادی باشد که با وی ارتباط داشتند.
وی درباره‌ی محتویات پیام‌هایی که برای همسرش ارسال می‌شد، چیزی نگفت و پلیس هم تا کنون درباره‌ی این موضوع اظهار نظری نکرده است.
پس از قتل چه رخ داد؟
آیا نجفی قصد خودکشی داشت؟
قتل ساعت ۹:۳۰ دقیقه رخ داده است در حالی که این قتل دقایقی پس از ساعت ۱۲ ظهر به پلیس اعلام می‌شود.
فرمانده نیروی انتظامی تهران می‌گوید: متهم به قتل تا حدود ۱ ساعت پس از وقوع قتل در محل حضور داشته است و مدارکش را جمع‌آوری کرد و پس از آن فرزند این فرد به محل رسیده است و مطلع شده است. ساعت ۱۲ هم قتل محرز شد و پلیس وارد شد و ما در اولین فرصتی که مطلع شدیم و اطلاع رسانی آغاز شد.
نجفی پس از ارتکاب قتل به شهر قم سفر کرد. برخی افراد اعلام کردند که وی با مراجع دیدار داشته است اما این موضوع هم توسط پلیس و هم توسط متهم به قتل تکذیب شد.
نجفی در این رابطه این‌گونه توضیح می‌دهد: بعد از این حادثه به سر خاک پدر و پدربزرگم رفتم که خود را بکشم اما زمانی که با خود فکر کردم به این نتیجه رسیدم که قانون راه بهتری است و تصمیم گرفتم که خود را معرفی کنم اما از روز گذشته شایعات دیگری از سابقه اقدام به خودکشی نجفی نیز مطرح شده بود. وی امروز در دادسرای تهران اقدام به خودکشی در هتل لاله تهران را تأیید کرد و دلیل آن را به ‌خاطر اختلاف‌ها با همسر دومش عنوان کرد. به گفته نجفی، یکی از کارکنان هتل لاله او را پس از اقدام به خودکشی پیدا کرده بود.
آیا همسر نجفی، خیانت کرده بود؟
موضوع خیانت استاد هم از موضوعات دیگری بود که از روز گذشته بارها مطرح شد.
بابک نمک ‌شناس رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس در این‌باره گفت: در یادداشت به دست آمده از نجفی، بحث‌هایی در مورد اختلافات خانوادگی و درخواست طلاق مطرح شده است اما به هیچ وجه هیچ اشاره‌یی مبنی بر خیانت میترا استاد عنوان نشده است.
دختر نجفی نیز که در دادسرای تهران حضور داشت هم به خبرنگاران در این مورد تأکید کرد: میترا اصلاً خیانت نکرده بود اما در دعواهایش با پدرم مرتب تهدید می‌کرد خیانت خواهد کرد.
موضوع دیگری که از نجفی در دادسرای جنایی تهران پرسیده شد، درباره‌ی چگونگی آشنایی با مقتول بود که گفت: وی در اردی‌بهشت ۹۶ به دفتر من آمد. می‌خواست کاندیدای شورای شهر در اسلام‌شهر شود و درخواست داشت که به وی کمک کنم.
میترا استاد در نهایت در پنجمین دوره‌ی انتخابات شوراهای شهر و روستا از اسلام‌شهر کاندیدا شد اما نتوانست به این شورا راه پیدا کند.
نجفی: درگیری فیزیکی دو طرفه داشتیم
روز گذشته روزنامه ایران به نقل از پسر ۱۳ ساله میترا استاد نوشته بود که نجفی مادرش را کتک می‌زد و اخلاق تندی داشت.
نجفی در دادسرا گفت: درگیری فیزیکی دو طرفه داشتند و مدعی شد که استاد چندبار با کارد وی را مجروح کرده بود.
از سوی دیگر مادر میترا استاد هم در گفت‌وگویی با خبرنگار روزنامه ایران خواستار قصاص قاتل دخترش شد و گفت: از خون دخترم نمی‌گذرم.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
579928
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
32
135
708
577284
2644
11046
579928

آی‌پی شما: 100.26.176.182
امروز: پنج شنبه، 21 آذر 1398