تداوم فشار معترضان برای تشکیل دولت غیرنظامی

معترضان سودانی روز یک‌شنبه نیز به تظاهرات خود در این کشور ادامه دادند تا شورای نظامی انتقالی را مجبور کنند با خواسته آن‌ها برای انتقال سریع قدرت به یک دولت غیرنظامی موافقت کند.

این اعتراضات یک روز پس از آن ادامه پیدا می‌کند که عبدالفتاح برهان، از ژنرال‌های ارتش سودان و رییس شورای انتقالی به مردم وعده نابودی ریشه‌های نظام عمر البشیر، رییس جمهوری سابق را داد.
سازمان اتحاد برای آزادی و تغییر سودان شنبه شب اعلام کرد: رهبران معترضان سودانی خواسته‌های‌شان را با رییس جدید شورای انتقالی مطرح کرده‌اند و خواستار تشکیل دولتی کاملاً غیرنظامی شده‌اند.
هزاران معترض از روز ۶ آوریل در برابر ستاد ارتش در خارطوم پایتخت دست به تحصن زده‌اند تا فشار بر ارتش را برای تشکیل دولت غیرنظامی افزایش دهند.
از جمله خواسته‌های رهبران معترضان، بازسازی نهاد اطلاعاتی قدرت‌مند سودان است که در چهار ماه گذشته نقش محوری در سرکوب معترضان داشته است.
در مقابل ژنرال عبدالفتاح برهان روز شنبه وعده داد: اقداماتی هم‌چون آزادی تمام معترضان دستگیر شده در هفته‌های گذشته و هم‌چنین لغو مقررات منع رفت آمد در شب اجرا خواهد شد.
رییس شورای انتقالی هم‌چنین وعده داده است که تا کم‌تر از ۲ سال زمینه‌ی برگزاری انتخابات آزاد را فراهم می‌کند. وی هم‌چنین وعده داده است افرادی که در کشتار معترضان دست داشته‌اند محاکمه خواهند شد.
رهبران معترضان هم‌چنین خواستار عضویت غیرنظامیان در شورای نظامی‌اند که در میان ده عضو حاضر در آن، تعداد زیادی از نظامیانی حضور دارند که ستون‌های نظام عمر البشیر محسوب می‌شوند.
تحولات سودان در روزهای اخیر سرعت چشم‌گیری داشته است. ابتدا احمد عوض بن عوف وزیر دفاع سودان که رهبری کودتا علیه عمر البشیر را بر عهده داشت از سمت خود کناره‌گیری کرد.
هم‌چنین ژنرال صلاح عبدالله غوش مشاور امنیت ملی عمر البشیر نیز از سمت خود در شورای انتقالی نظامی استعفا کرد.
عمر البشیر در حالی با کودتای نظامیان و در پی اعتراضات مردمی از قدرت برکنار شد که در سال ۱۹۸۹ در جریان یک کودتا قدرت را در سودان به دست گرفت و در تاریخ ۱۱ آوریل پس از سی سال حکومت از قدرت کنار گذاشته شد.
تحولات الجزایر و سودان را می‌توان در ادامه‌ی تحولات سیاسی موسوم به بهار عربی به حساب آورد، بهاری که دیرتر به این دو کشور رسیده است و هنوز مشخص نیست به چه نتیجه‌یی خواهد انجامید.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
557058
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
196
342
1975
552675
6297
10063
557058

آی‌پی شما: 3.93.75.30
امروز: جمعه، 29 شهریور 1398