خاموشی دوباره شهر

کاراکاس پایتخت ونزوئلا در دو روز گذشته برای دومین بار در ماه جاری در خاموشی فرو رفت.

خدمات بیمارستان‌ها، حمل و نقل عمومی، آب‌رسانی و برخی دیگر از خدمات شهری با قطع الکتریسیته مختل شد. شهروندان پایتخت ونزوئلا روز گذشته نیز برای دست‌رسی به اینترنت راهی خیابان‌ها شدند.
این در حالی است دولت این کشور هم‌زمان با رسیدن دومین روز خاموشی، از کارگران و دانش‌آموزان خواست در خانه بمانند. با آن‌که برق بسیاری از نقاط شهر روز سه‌شنبه از نو وصل شد اما ادارات و فروشگاه‌های این شهر دیروز هم‌چنان تعطیل باقی ماندند.
دولت سوسیالیست نیکلاس مادورو هنگام نخستین قطع سراسری برق در ونزوئلا این کار را حمله‌یی از سوی مخالفان دولت به یاری ایالات متحده بر شمرد اما مخالفان دولت به رهبری خوآن گوایدو که خود را رییس‌ جمهور موقت خوانده است مدعی هستند بیش از دو دهه فساد و ناکارآمدی دولت سبب بروز این‌گونه حوادث می‌شود.
از سوی دیگر فابیانا روزالِس، همسر خوآن گوایدو در روزهای گذشته در جمع هواداران رییس‌ جمهور خودخوانده در لیما،‌ پایتخت پرو وعده‌ی بهبودی اوضاع ونزوئلا را داد.
وی خطاب به مهاجران ونزوئلایی در پرو گفت: خوان گوایدو به من گفت: به شما بگویم که آماده بازگشت به خانه باشید و بار خود را سبک ببندید چرا که وقتی به ونزوئلا برگردید خوراک و دارو به اندازه‌ی کافی خواهد بود و همه می‌توانند به کشورشان برگردند و آن‌جا کار پیدا کنند.
خاموشی ونزوئلا، روشن شدن آتش چالش آمریکا و روسیه
خاموشی دوباره در ونزوئلا در حالی روی می‌دهد که چالش آمریکا و روسیه بر سر مداخله در امور این کشور نفت‌خیز اوج می‌گیرد.
پس از واکنش ایالات متحده به فرود دو هواپیمای نظامی روسیه در نزدیکی کاراکاس، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اعلام کرد: این هواپیماها در چهارچوب هم‌کاری فنی و نظامی میان دو کشور به ونزوئلا اعزام شده‌اند اما اندکی بعد یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت: در میان نیروهای ویژه روسیه که راهی کارکاس شده‌اند شماری از پرسنل امنیت سایبری این کشور نیز حضور دارند.
نیکلاس مادورو، ریيس جمهوری ونزوئلا علت نخستین خاموشی سراسری این کشور در دو هفته پیش را حملات سایبری از بیرون مرزها خوانده بود.
این در حالی است که مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت ترامپ، پس از حضور نیروهای روسیه در ونزوئلا، در تماسی تلفنی از سرگئی لاوروف هم‌تای روس خود خواسته است تا کشورش مداخله غیرسازنده در منطقه را متوقف کند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537032
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
72
257
1155
533619
4303
5811
537032

آی‌پی شما: 34.229.113.106
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398