درخواست رهبر مخالفان از اتحادیه‌ی اروپا برای تحریم بیش‌تر دولت

خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا درست یک هفته پس از ادای سوگند ریاست جمهوری خواستار مجازات‌های بیش‌تر از جانب اتحادیه‌ی اروپا بر ضد دولت سوسیالیست نیکلاس مادورو شد.

خوان گوایدو، رییس پارلمان ونزوئلا که رهبری جنبش اپوزیسون در این کشور را نیز برعهده دارد روز چهارشنبه در گفت‌وگو با نشریه‌ی بیلد آلمان ضمن اعلام این مطلب تأکید کرد: ما تحت حاکمیت یک رژیم دیکتاتوری قرار داریم و باید برای مقابله با آن فشارها افزایش یابد.
رهبر نوظهور اپوزیسیون ونزوئلا با فاسد قلم‌داد کردن دولت حاکم بر کشورش تصریح کرد: ما به تحریم و مجازات‌های بیش‌تر از جانب اتحادیه‌ی اروپا نیاز داریم، دقیقاً همانند تصمیمی که آمریکا در این زمینه اتخاذ کرد.
نماینده دست راستی پارلمان ونزوئلا در بخش دیگری از این گفت‌وگو ضمن هشدار نسبت به روی‌کرد سرکوب گرانه‌ رژیم مادورو خاطرنشان کرد: ۷۰۰ نفر تنها در تظاهرات هفته‌های گذشته دستگیر شدند و بیش از 3۰۰ زندانی سیاسی نیز هم اکنون در حبس به سر می‌برند.
خوان گوایدو هم‌چنین با اشاره به این‌که جان خود وی نیز در خطر است، یادآورد شد: تهدید زندان و حتا مرگ همواره بالای سر ماست اما این مسأله به هیچ وجه مانع آن نمی‌شود که از مسوولیت خود شانه خالی کنیم.
تظاهرات بزرگ روز چهارشنبه مخالفان
از سوی دیگر همان‌طور که خوان گوایدو پیش‌تر از مردم ونزوئلا خواسته بود اپوزیسیون این کشور قرار است روز چهارشنبه در سراسر کشور برای جلب حمایت ارتش، تنها حامی داخلی نیکلاس مادورو دست به تظاهرات بزنند.
رییس ۳۵ ساله پارلمان ونزوئلا یک‌شنبه شب طی نطقی اعلام کرد: ما چهارشنبه راس ساعت ۱۴ برای درخواست از ارتش جهت پیوستن به مردم به خیابان‌ها می‌آییم. ما هم‌چنین خواهان برپایی تظاهراتی بزرگ در روز شنبه برای هم‌راهی و حمایت از ضرب الاجل تعیین شده از سوی اروپا هستیم.
شش کشور اروپایی اسپانیا، فرانسه، آلمان، بریتانیا، پرتغال و هلند روز شنبه با تعیین ضرب الاجلی هشت روزه به نیکلاس مادورو هشدار دادند در صورت عدم اعلام برپایی انتخاباتی آزاد در این کشور خوان گوایدو را به عنوان رییس جمهوری به رسمیت خواهند شناخت. این ضرب الاجل روز یک‌شنبه آینده به اتمام خواهد رسید.
یکی دیگر از اهداف اپوزیسون برای برپایی تظاهرات روز چهارشنبه تأکید بر لزوم دریافت کمک‌های بشر دوستانه برای حل بحران اقتصادی و انسانی در این کشور است، امری که مادورو آن را رد و به عنوان نخستین گام جهت مداخله‌ی نظامی آمریکا تلقی می‌کند.
آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود: حاضر است معادل بیست میلیون دلار کمک خوراکی و دارویی برای حل مشکلات داخلی و کم‌بود‌های موجود دراین کشور اختصاص دهد.
بحران سیاسی در ونزوئلا پس از به میدان آمدن خوان گوایدو، رییس پارلمان و رهبر نوظهور اپوزیسیون این کشور وارد مرحله‌ی تازه‌یی شده است. این نماینده دست راستی پارلمان ونزوئلا روز چهارشنبه گذشته در اعتراض به نتیجه انتخابات و آغاز رسمی دومین دور ریاست جمهوری نیکلاس مادورو پا به صحنه گذاشت و به عنوان رییس جمهوری موقت کشورش سوگند یاد کرد. گوایدو در توجیه این اقدام تأکید کرد: قانون اساسی اجازه این کار را به وی می‌دهد.
خوان گوایدو که با حمایت واشنگتن خود را به عنوان رییس جمهوری موقت کشورش معرفی کرده است روز دوشنبه اعلام کرد: تلفنی با دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا گفت‌وگو کرده است.
روسیه، چین، ترکیه و ایران کشورهایی هستند که هم‌چنان از نیکلاس مادورو به عنوان رییس جمهوری قانونی ونزوئلا حمایت می‌کنند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537293
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
333
257
1416
533619
4564
5811
537293

آی‌پی شما: 35.153.73.72
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398