خوان گوایدو از گفت‌وگوی تلفنی خود با دونالد ترامپ خبر داد

خوان گوایدو، رییس پارلمان ونزوئلا که با حمایت واشنگتن خود را به عنوان رییس جمهوری موقت کشورش معرفی کرده است روز دوشنبه اعلام کرد که تلفنی با دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا گفت‌وگو کرده است.

نماینده جوان و دست راستی پارلمان ونزوئلا در جریان یک گفت‌وگوی تلویزیونی با بخش اسپانیایی زبان شبکه‌ی سی ان ان با اعلام این خبر تصریح کرد: بله با دونالد ترامپ همانند دیگر روسای جمهوری منطقه و جهان گفت‌وگو کرده‌ام.
خوان گوایدو در این زمنیه یادآور شد: علاوه بر ارتباط با دستگاه اجرایی آمریکا با روسای جمهوری کلمبیا، شیلی، آرژانتین و هم‌چنین رییس دولت اسپانیا گفت‌وگو کرده است.
رییس جمهوری آمریکا نخستین رییس کشوری بود که در پی تحولات اخیر در ونزوئلا خوان گوایدو را به عنوان رییس جمهوری موقت این کشور به رسمیت شناخت.
اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن رییس جمهوری خودخوانده ونزوئلا سپس با استقبال بسیاری از رهبران منطقه‌ی آمریکای لاتین هم‌راه شد. این کشورها هم‌چنین ضمن حمایت از گوایدو انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا را غیر معتبر و هم‌راه با تقلب توصیف کردند.
این درحالی است که نیکلاس مادورو، رییس جمهوری ونروئلا با محکوم کردن اقدام رییس پارلمان در ادای سوگند ریاست جمهوری از این ماجرا به عنوان کودتایی تحت رهبری آمریکا یاد کرده است.
رهبر نوظهور اپوزیسیون ونزوئلا که ریاست پارلمان، تنها نهاد تحت کنترل مخالفان دولت نیکلاس مادورو را در اختیار دارد روز چهارشنبه گذشته در اعتراض به نتیجه انتخابات و آغاز رسمی دومین دور ریاست جمهوری نیکلاس مادورو پا به صحنه گذاشت و به عنوان رییس جمهوری موقت کشورش سوگند یاد کرد. گوایدو در توجیه این اقدام تأکید کرد: قانون اساسی اجازه این کار را به وی می‌دهد.
خوان گوایدو در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با کانال اسپانیایی زبان سی ان ان ضمن ابراز بی اطلاعی نسبت به عبارت پنج هزار سرباز به کلمبیا که جان بولتون، مشار امنیت ملی کاخ سفید آن را بر روی برگه یادداشتی درج کرده بود، یادآور شد: در این مورد چیزی نمی‌دانم اما به صراحت باید بگویم که وضعیت در ونزوئلا بسیار پیچیده است.
عبارت یاد شده که بولتون در جریان یک کنفرانس خبری در کاخ سفید آن را در دفتر یادداشت خود درج کرده بود از دید خبرنگاران پنهان نماند و به سرعت رسانه‌یی شد. این مسأله احتمال مداخله‌ی نظامی آمریکا در ونروئلا برای حمایت از اپوزیسیون این کشور را تقویت کرده است.
در این برگه یادداشت هم‌چنین عبارتی درباره‌ی کشور افغانستان و استقبال از مذاکرات صلح با طالبان درج شده بود.
خوان گوایدو در ادامه خواست و اولویت اول اپوزیسیون را خروج سریع از بحران با استفاده از ابزارهای ونزوئلایی عنوان کرده است.
رهبر مخالفان و رییس جمهور خودخوانده ونزوئلا روز دوشنبه از مردم این کشور خواست برای هم‌راه کردن ارتش، مهم‌ترین حامی داخلی نیکلاس مادورو و نیز هم‌راهی با ضرب الاجل دولت‌های اروپایی برای برگزاری انتخابات آزاد طی روزهای چهاشنبه و شنبه دست به تظاهرات بزنند.
روسیه، چین، ترکیه و ایران کشورهایی هستند که هم‌چنان از نیکلاس مادورو به عنوان رییس جمهوری قانونی ونزوئلا حمایت می‌کنند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537252
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
292
257
1375
533619
4523
5811
537252

آی‌پی شما: 35.153.73.72
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398