اسپانیا، فرانسه، آلمان و بریتانیا خواستار برگزاری انتخابات آزاد در ونزوئلا شدند

اسپانیا، فرانسه، آلمان و بریتانیا به نیکولاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا ۸ روز فرصت دادند تا انتخابات جدید برگزار کند، در غیر این‌ صورت تهدید کردند همانند آمریکا، خوان گوآیدو، رهبر مخالفان را به‌ عنوان رییس جمهوری به رسمیت خواهند شناخت.

فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا هم با انتشار بیانیه‌یی از موضع قدرت‌های اروپایی در قبال بحران ونزوئلا حمایت کرد.
این ضرب‌الاجل تنها ساعاتی پیش از تشکیل جلسه‌ی اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی بحران ونزوئلا اعلام شد.
پدرو سانچز، رییس دولت سوسیالیست اسپانیا با طرح این درخواست از رییس جمهوری ونزوئلا خواست تا انتخابات درست، آزادانه و شفاف برگزار کند و چنان‌چه اعلام برگزاری این انتخابات تا ۸ روز آینده صورت نگیرد، اسپانیا خوان گوآیدو را به ‌عنوان رییس جمهوری ونزوئلا به رسمیت خواهد شناخت تا وی برگزاری انتخابات را بر عهده گیرد.
دقایقی پس از اعلام موضع اسپانیا، امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه نیز با انتشار یک توییت، آمادگی خود را برای به رسمیت شناختن رهبر مخالفان ونزوئلا به ‌عنوان رییس جمهور، اعلام کرد. مارتینا فیتز، سخن‌گوی دولت فدرال آلمان هم بر اجرای این روی‌کرد تأکید کرد.
اعلام موضع قدرت‌های بزرگ اروپایی درباره‌ی بحران ونزوئلا در حالی انجام شد که اتحادیه‌ی اروپا، روز جمعه و به دلیل اختلاف نظر بین کشورهای عضو نتوانست به موضعی مشترک در قبال این موضوع دست پیداد کند.
جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا هم ساعاتی پس از فرانسه و آلمان، با انتشار یک پیام توییتری، درخواست شرکای اروپایی خود را تکرار کرد.
خوان گوآیدو، رهبر نوظهور مخالفان نیکولاس مادورو که ۳۵ سال دارد، خود را به‌ عنوان رییس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد. دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا وی را در این منصب به رسمیت شناخت.
علاوه بر ایالات متحده، کانادا، برزیل و بسیاری دیگر از کشورهای قاره آمریکا از خوان گوایدو، رهبر خودخوانده، حمایت می‌کنند.
روسیه، ترکیه، ایران و چین بر حمایت خود از نیکولاس مادورو تأکید کرده‌اند. با وجود پیش‌نهاد مکزیک و روسیه برای میانجی‌گری میان مخالفان و دولت برای دست‌یابی به یک راه حل برای پایان بحران سیاسی در ونزوئلا و اعلام آمادگی مادورو برای گفت‌وگو با رهبر مخالفان، خوان گوآیدو اعلام کرد با رییس جمهوری ونزوئلا مذاکره نخواهد کرد.
ارتش و دادگاه قانون اساسی ونزوئلا بر حمایت خود از مادورو تأکید کرده‌اند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537243
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
283
257
1366
533619
4514
5811
537243

آی‌پی شما: 35.153.73.72
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398