چرا سوریه از اس ۳۰۰ استفاده نمی‌کند؟

پس از آن‌که اسراییل اعلام کرد به اهداف سپاه قدس ایران در سوریه حمله کرده است، مقام‌های نظامی سوریه و روسیه اعلام کردند که پدافند این کشور بسیاری از موشک‌های اسراییلی شلیک شده در این عملیات را ره‌گیری و نابود کرده است.

مقام‌های ارتش روسیه می‌گویند: در جریان مقابله با حمله‌ی اخیر اسراییل به سوریه، سامانه‌های دفاع موشکی پنتسیر (اس۱) و باک عملیاتی شده‌اند. پرسش این‌جا است که چرا سوریه از سامانه‌ی اس‌۳۰۰ روسیه استفاده نمی‌کند؟
این پرسش در حالی مطرح می‌شود که حشمت‌الله فلاحت پیشه روز پنج‌شنبه و در بازگشت سفر از سوریه نارضایتی خود را از خاموشی احتمالی این سامانه‌ی موشکی پیش‌رفته در زمان حمله‌های اسراییل به سوریه اعلام کرد.
روزنامه‌ی جروزلم (اورشلیم) پست اسراییل روز جمعه ۲۵ ژانویه برای پاسخ به این پرسش دو فرض کلی را مطرح کرد:
1- نیروهای سوریه‌ برای استفاده از این سامانه‌ی بسیار مدرن آماده نیستند
چنین احتمالی پیشاپیش از سوی بسیاری از رسانه‌های رسمی و نیمه رسمی روسیه و سوریه مطرح شده است. گفته می‌شود نیروهای ارتش عربی سوریه تا اواخر ماه فوریه یا اوایل مارس ۲۰۱۹ دوره‌های آموزشی خود را پشت سر می‌گذارند. با این حال معلوم نیست چرا نیروهای روسی امکان کاربست و فعال کردن این سامانه را فراهم نمی‌کنند.
از سوی دیگر در اوایل ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ و پس از تحویل تمام قطعات و تجهیزات اس۳۰۰ به سوریه، رسانه‌های رسمی این کشور خبر از تکمیل این سامانه‌ی دفاع موشکی از سوی کارشناسان روس دادند و اعلام شد که بارگذاری و کدهای متناسب با پدافند هوایی سوریه به اس۳۰۰ داده شده است.
2- هدف سوریه صرفاً دفاعی است
این رسانه‌ی اسراییلی به نقل از یک تحلیل‌گر جنگ سوریه در فضای مجازی نوشته است: هدف اولیه‌ی دمشق، ره‌گیری حداکثری موشک‌ها در آسمان برای جلوگیری از آسیب رسیدن به غیرنظامیان حومه‌ی شهر‌ها است و سوریه نمی‌خواهد جت‌های اسراییلی را سرنگون کند. همین تحلیل‌گر می‌گوید: اس‌۳۰۰ برای مقابله با حملات بزرگی، نظیر موشک‌های بالستیک است و نه حملات هوایی مانند بمباران‌های اسراییل.
اسراییل در حالی به حملات خود علیه مواضع نیروهای ایرانی یا مورد حمایت ایران در سوریه ادامه می‌دهد که شمار بمباران‌های این کشور در ماه اکتبر به شدت کاهش یافته بود؛ این تغییر تاکتیکی پس از سرنگونی اشتباهی یک هواپیمای روس در سواحل لاذقیه در زمان حمله‌ی جت‌های اسراییلی روی داد اما هواپیماهای اسراییلی در ماه‌های دسامبر و ژانویه بارها سوریه را مورد حمله قرار داده‌اند.
در حالی که پس از تحویل اس‌۳۰۰ به سوریه، بسیاری تجهیز ارتش این کشور به سامانه‌ی ضد موشکی جدید را تحولی در معادلات بحران خاورمیانه توصیف می‌کردند، اسراییل اعلام کرد: نیروهایش برای شکست این سامانه‌ی دفاع موشکی در یونان تمرین کرده‌اند و آمادگی آن را دارند تا بر آن غلبه کنند.
فارغ از روشن یا خاموش بودن اس‌۳۰۰ در زمان حملات اسراییل به مواضع ایرانی در سوریه، آن‌چه مشخص است این‌که نه تهران و نه تل‌آویو دست‌کم در کوتاه مدت، حاضر به کوتاه آمدن از داشته‌ها و دست‌آوردهای خود در سوریه نیستند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537277
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
317
257
1400
533619
4548
5811
537277

آی‌پی شما: 35.153.73.72
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398