رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خود را به‌ عنوان رییس جمهور موقت معرفی کرد

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در میان ده‌‌ها هزار مخالف نیکلاس مادورو، به‌عنوان رییس جمهور موقت سوگند یاد کرد.

خوآن گوآیدو که رییس پارلمان ونزوئلا نیز است در میان ده‌ها هزار نفری که در اعتراض به رییس جمهوری این کشور به خیابان‌های کاراکاس آمده بودند، خود را به ‌عنوان رییس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد. این تصمیم بلافاصله واکنش دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا را در پی داشت و او در بیانیه‌یی، ریاست جمهوری موقت گوآیدو را به رسمیت شناخت.
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: واشنگتن از خوآن گوآیدو که به دنبال تشکیل دولت انتقالی برای برگزاری انتخابات است حمایت می‌کند. وی هم‌چنین از ارتش ونزوئلا و نیروهای امنیتی این کشور خواست ضمن حمایت از دموکراسی از شهروندان ونزوئلایی محافظت کنند.
یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا نیز گفت: آمریکا در صورتی که نیکولاس مادورو به اعضای پارلمان ونزوئلا آسیب برساند تمامی گزینه‌های روی میز را بررسی خواهد کرد.
چه کشورهایی از ریاست جمهوری موقت گوآیدو حمایت کردند
علاوه بر آمریکا دولت کانادا نیز اعلام کرد: خوآن گوآیدو را به عنوان رییس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت خواهد شناخت.
این در حالی است که ماریو آبدو بنیتز، رییس جمهوری پاراگوئه در صفحه‌ی توییتر خود اعلام کرد: کشورش خوآن گوآیدو را به عنوان رییس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.
دولت های پرو، کلمبیا، گواتمالا، کاستاریکا و شیلی نیز در اقدامی مشابه خوآن گوآیدو را قدرت مشروع در ونزوئلا دانستند.
در مقابل دولت مکزیک اعلام کرد: در سیاست این کشور در قبال ونزوئلا فعلاً تغییری ایجاد نشده است. اوو مورالس، رییس جمهوری بولیوی نیز در صفحه‌ی توییتر خود با نیکلاس مادورو ابراز هم‌بستگی کرد.
گوآیدو پیش از گفته بود که تمایل دارد به عنوان رییس جمهور موقت و تا زمان برگزاری انتخابات جدید اداره‌ی کشور را بر عهده بگیرد.
هم‌زمان با این تحولات سیاسی نیروهای امنیتی ونزوئلا برای متفرق کردن تظاهرکنندگان مخالف نیکلاس مادورو در کاراکاس، پایتخت این کشور به شلیک گاز اشک آور متوسل شدند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537308
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
348
257
1431
533619
4579
5811
537308

آی‌پی شما: 35.153.73.72
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398