معاون وزیر خارجه لهستان گفت‌وگوهای خود در تهران را سازنده خواند

ماچی میسلاولانگ، معاون وزیر خارجه لهستان که صبح روز دوشنبه در راس هیأتی از دیپلمات‌های کشورش به تهران سفر کرده بود گفت‌وگو با مقامات ایران را سازنده توصیف کرد.

سفر لانگ به تهران که به اعتقاد تحلیل‌گران اقدامی از سوی لهستان برای پیش‌گیری از بروز تنش و بحران میان دو کشور قلم‌داد شده است در حالی صورت می‌گیرد که ورشو طی روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه برابر با 24 و 25 بهمن مان میزبان اجلاسی درباره‌ی خاورمیانه با محوریت ایران است.
معاون وزیر خارجه لهستان از ملاقات با عباس عراقچی، معاون امور سیاسی وزارت خارجه‌ی ایران ابراز رضایت کرد و گفت‌وگوهای انجام شده میان دو طرف را سازنده خواند.
این دیپلمات لهستانی با تأکید بر مثبت بودن گفت‌وگوها تصریح کرد: ما درباره‌ی موضوعات مختلف از جمله سوء تفاهم پیش آمده پس از اعلام برگزاری کنفرانس ورشو با یک‌دیگر صحبت کردیم و من دیدگاه کشورم در این خصوص را با طرف ایرانی در میان گذاشتم.
معاون وزیر امور خارجه لهستان در ادامه تأکید کرد: از دیدگاه ما این کنفرانس به هیچ وجه برای ضدیت با کشوری برگزار نمی‌شود.
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز ۱۱ ماه جاری از برپایی اجلاسی در سطح وزرا در لهستان خبر داد که به گفته وی قرار است ده‌ها کشور در آن شرکت داشته باشند.
وزیر امور خارجه آمریکا در توضیح این مطلب یادآور شده بود: اجلاس یاد شده با موضوع ثبات، صلح، آزادی و امنیت در خاورمیانه و محوریت ایران برگزار می‌شود. به گفته‌ی پمپئو مخالفت با نفوذ تخریب گرانه ایران در منطقه از جمله محورهای اصلی این نشست خواهد بود.
انتشار خبر برپایی این اجلاس در ورشو که قرار است به ابتکار واشنگتن برگزار شود سبب شد تا مسوولان ایرانی به شدت نسبت به این مسأله واکنش نشان دهند. 2 روز پس از سخنان وزیر امور خارجه آمریکا بلند پایه‌ترین دیپلمات لهستانی مستقر در تهران به وزارت امور خارجه ایران احضار شد.
تهران هم‌چنین در اعتراض به تصمیم لهستان برای برگزاری کنفرانس ورشو که آن را ضد ایرانی خوانده بود مراتب خشم خود را از طریق سفیر خود در لهستان به گوش مقامات این کشور رساند.
وزارت امور خارجه ایران با انتشار بیانیه‌یی دلایل مطرح شده از سوی دولت لهستان برای برگزاری مشترک این نشست را غیر قابل پذیرش خواند و تأکید کرد که ورشو باید نسبت به تبعات اتخاذ چنین تصمیمی آگاه باشد.
در این بیانیه تصریح شده بود: جمهوری اسلامی ایران به هیچ کشوری در منطقه و یا خارج از آن اجازه تشکیل ائتلافی بر ضد منافعش را نمی‌دهد.
این در حالی است که معاون وزیر امور خارجه لهستان پس از گفت‌وگو با مسوولان وزارت خارجه ایران هدف از برپایی کنفرانس ورشو را صحبت درباره‌ی مشکلات موجود و دست‌یابی به روندی برای تقویت ثبات در منطقه خوانده است و تأکید کرده است که نتیجه این اجلاس تأثیری منفی در روابط با تهران نخواهد گذاشت.
هنوز از نام کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس خبر تأیید شده‌یی منتشر نشده است. برخی رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که فرانسه از شرکت در اجلاس ورشو سرباز زده است و انگلیس و آلمان هم هنوز برای حضور در این نشست تصمیمی اتخاذ نکرده‌اند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
546278
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
98
272
1129
543460
5580
7969
546278

آی‌پی شما: 34.236.190.216
امروز: پنج شنبه، 31 مرداد 1398