گلبدین حکمتیار نامزد ریاست ‌جمهوری افغانستان شد

گلبدین حکمیار، سیاست‌مدار و نخست‌وزیر سابق افغانستان به طور رسمی نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

حکمتیار با ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در حالی وارد رقابت با اشرف غنی، ریيس جمهوری فعلی این کشور می‌شود که غنی ۲ سال پیش به وی اجازه داد از تبعید به کشور باز گردد.
گلبدین حکمتیار در سخنانی که پس از ثبت نامش ایراد کرد تأکید کرد: نظام کنونی باید تغییر کند چرا که به باور وی این نظام سبب ادامه‌ی خون‌ریزی، کشتار و جنگ شده است. وی هم‌چنین دولت وحدت ملی افغانستان را به فساد محکوم کرد و افزود این دولت تا به گلو در فساد غرق است.
جنگ ‌سالار پیشین افغان هم‌چنین فضل‌الهادی وزین و قاضی حفیظ الرحمان نقی را به عنوان معاونین خود در کارزار انتخاباتی‌اش معرفی کرد. هر دوی این افراد تحصیل‌کرده علوم اسلامی هستند.
گلبدین حکمتیار رییس حزب اسلامی افغانستان است که اکنون به حزب اسلامی گلبدین حکمتیار تغییر نام داده است و کارشناسان می‌گویند: ثبت نام وی در انتخابات برای مشروعیت ‌بخشی به این حزب صورت گرفته است.
منتقدان حزب اسلامی افغانستان این حزب را به ارتکاب قساوت‌هایی در جریان جنگ داخلی خونین افغانستان متهم می‌کنند. مجموعه‌ی عمل‌کرد این حزب بسیاری از مردم افغانستان را که در انتظار بازگشت نظم و قانون به کشورشان بودند واداشت از ظهور طالبان استقبال کنند.
بسیاری از مردم افغانستان گلبدین حکمتیار را با لقب قصاب کابل می‌شناسند. چرا که جنگ‌جویان وی در جریان جنگ‌های داخلی افغانستان در دهه‌ی ۱۹۹۰ هزاران نظامی و غیرنظامی را در پایتخت افغانستان کشتند.
حکمتیار نهمین نامزدی است که در این انتخابات شرکت می‌کند. انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بناست روز ۲۹ تیر سال
۱۳۹۸ برگزار شود.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
547492
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
131
294
131
545149
6794
7969
547492

آی‌پی شما: 34.236.38.146
امروز: یکشنبه، 03 شهریور 1398