ایران با قاچاق سوخت از حوثی‌ها حمایت مالی کرده است!

کارشناسان سازمان ملل متحد اعلام کردند، ایران از طریق ارسال غیرقانونی سوخت برای حوثی‌های یمن از این گروه در جریان جنگ با دولت این کشور حمایت مالی کرده است.

جنگی که به باور کارشناسان سازمان ملل، دو طرف درگیر در آن بارها قوانین بین‌المللی را در زمینه‌ی عملیات نظامی، بازداشت‌های خودسرانه و برخورد با غیرنظامیان نقض کرده‌اند.
در گزارش بررسی جنگ یمن در سال ۲۰۱۸، وضعیت این کشور بسیار شکننده توصیف شده است و اعلام شده است که یمن در حال تبدیل به یک فاجعه‌ی بشری و اقتصادی است.
در این گزارش ۸۵ صفحه‌یی هم‌چنین اشاره شده است که با وجود پیش‌رفت‌های قابل توجه نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان علیه حوثی ها، هنوز نشانه‌ی قابل توجهی از پیروزی یکی از دو طرف درگیر در جنگ مشاهده نمی‌شود.
کارشناسان سازمان ملل تصریح کرده‌اند: هدف مورد نظر عربستان در بازگرداندن اقتدار دولت مرکزی یمن دور از واقعیت به نظر می‌رسد.
این گزارش حاکی است که تعدادی از شرکت‌های کوچک داخل و خارج یمن با مشخصات جعلی تلاش کرده‌اند تا با هدف دور زدن تحریم‌های سازمان ملل و حمایت مالی از حوثی‌ها نسبت به قاچاق سوخت اقدام کنند.
کارشناسان سازمان ملل تأکید کرده‌اند: تمامی محموله‌های سوخت از بنادر ایران و با مدارک جعلی بارگیری شده است البته ایران همواره حمایت از حوثی‌‌های یمن را رد کرده است.
براساس شواهد موجود در گزارش سازمان ملل، حوثی‌ها بر خلاف سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ که متکی به واردات سلاح بودند، طی سال ۲۰۱۸ به توان‌مندی تولید و استقرار تسلیحات نظامی دست یافته‌اند لذا تحقیقات جدید کارشناسان این سازمان بر این امر متمرکز است که کدام یک از کشورهای خارجی در این زمینه با حوثی‌ها هم‌کاری کرده است.
تنها نکته خوش‌بینانه این گزارش اشاره به احتمال موفقیت مذاکرات انجام شده در سوئد برای حل مناقشه‌ی ۵ ساله‌ی یمن است.
یمن از سال ۲۰۱۴ درگیر جنگی داخلی میان شبه نظامیان حوثی و نیروهای حامی دولت مرکزی این کشور است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
547457
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
96
294
96
545149
6759
7969
547457

آی‌پی شما: 34.236.38.146
امروز: یکشنبه، 03 شهریور 1398