منبج در کنترل کیست، ارتش سوریه یا شورشیان تحت حمایت ترکیه؟

برخلاف بیانیه‌ی روز جمعه‌ی ارتش سوریه مبنی بر این‌که با درخواست یگان‌های مدافع خلق ی پ گ وارد شهر کردنشین منبج شده است

و پرچم دولت مرکزی این کشور را در آن‌جا برافراشته‌اند تا امنیت کامل همه‌ی شهروندان سوریه و دیگر ساکنان شهر منبج را تضمین کنند، ساکنان منبج می‌گویند هیچ چیزی در این شهر تغییر نکرده است و هیچ پرچمی ندیده‌اند.
بنا بر اعلام یک مقام آمریکایی که نخواسته است نامش فاش شود نیز آن دسته از نیروهای آمریکایی که هم‌چنان در شهر منبج باقی مانده‌اند و مواضع خود را حفظ کرده‌اند می‌گویند که هیچ نشانی از ارتش سوریه در درون شهر دیده نمی‌شود و به این ترتیب ادعاهای ارتش و رسانه‌های دولتی سوریه مبنی بر کنترل دولت مرکزی بر منبج نادرست است.
کردهای ی پ گ از دولت مرکزی سوریه خواسته بودند تا از این شهر در مقابل تهدیدات ترکیه حمایت کند.
بنا بر آخرین اخبار رسیده از منابعی هم‌چون دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، ارتش سوریه روز جمعه در حومه‌ی منبج مستقر شده‌ است و از ورود به داخل شهر خودداری کرده‌ است.
شورشیان تحت حمایت ترکیه نیز در همان نزدیکی حضور داشتند و به همین دلیل ارتش سوریه سعی کرده است با ایجاد موانعی میان دو طرف فاصله‌یی ایجاد کند.
به این ترتیب منبج که در سال ۲۰۱۶ توسط کردهای تحت حمایت ایالات متحده آمریکا از داعش پس گرفته شد، اکنون به کانون تنش جدیدی در سوریه تبدیل شده است. توجه‌ها پس از آن متوجه این شهر شد که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا تصمیم به تخلیه‌ی نیروهای آمریکایی از سوریه گرفت؛ نیروهایی که توانسته بودند به طور موثر جلوی پیشروی‌های ترکیه در خاک سوریه را بگیرند.
روز جمعه پس از انتشار بیانیه‌ی ارتش سوریه مبنی بر ورود به منبج، شورشیان تحت حمایت ترکیه نیز اعلام کردند که به هم‌راه نیروهای ترکیه حرکت خود را به سمت این شهر آغاز کرده‌اند تا عملیات نظامی برای آزادسازی آن را شروع کنند. بنا بر اعلام شاهدان در روز جمعه، کاروان شورشیان تحت حمایت ترکیه حاوی مسلسل و خودروهای زرهی به سمت منبج در حرکت بودند.
حرکت شورشیان به سمت شهر در حالی انجام شد که رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه پیش‌تر اعلام کرده بود: اگر شبه‌نظامیان کُرد از منبج خارج شوند کاری در این شهر نداریم. با این وجود رییس جمهوری ترکیه پس از ساعاتی لحن خود را تغییر داد و گفت که عجله‌یی برای حمله به منبج ندارد. او افزود قرار است شماری از مقامات کشورش روز شنبه به روسیه سفر کنند تا با مقامات کرملین درباره‌ی سوریه به گفت‌وگو بپردازند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
530160
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
25
221
246
528198
3242
8784
530160

آی‌پی شما: 52.91.39.106
امروز: دوشنبه، 27 خرداد 1398