محمود هاشمی شاهرودی درگذشت

محمود هاشمی شاهرودی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس سابق قویه‌ی قضاییه ایران درگذشت.

خبرهای ضد و نقیضی از درگذشت وی منتشر شد اما بلافاصله تکذیب شد به طوری که خبرگزاری فارس به نقل از یکی از اعضای تیم پزشکی نوشت: از لحاظ پزشکی امکان حیات وی وجود ندارد اما خبر فوت را باید خانواده‌ی وی اعلام کنند اما ساعاتی بعد، خبرنگار ایرنا در بیمارستان خاتم الانبیا به نقل از یکی از بستگان شاهرودی و یک مقام بیمارستانی خبر درگذشت رییس سابق قویه‌ی قضاییه‌ی ایران را تأیید کرد. وی در ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه روز دوشنبه در سن ۷۰ سالگی به دلیل بیماری که برخی آن را بیماری گوارشی ذکر کرده‌اند، درگذشت.
محمود هاشمی شاهرودی متولد ۱۳۲۷ در شهر نجف و از سال ۱۳۷۳ در دوره‌های سوم، چهارم، پنجم، ششم و هفتم، عضو شورای نگهبان بود.
او در سال‌های ابتدایی بعد از انقلاب ایران، ریاست مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق را عهده دار بود.
قرار است پیکر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در حرم حضرت معصومه (ص) در شهر قم ایران خاک‌سپاری شود.
اعتراض‌ها در آلمان برای مداوا در بیمارستان هانوفر
شاهرودی در ژانویه ۲۰۱۸ یعنی دی ۱۳۹۶ برای طی دوره‌ی درمانی در کلینیک مغز و اعصاب شهر هانوفر بستری شده بود که با انتقاد فعالان حقوق بشری و مخالفان حکومت ایران روبه‌رو شده بود.
بعد از انتشار خبر بستری شدن وی در بیمارستان مغز و اعصاب هانوفر که توسط پروفسور مجید سمیعی، پزشک مشهور ایرانی تأسیس شده است، جمعی از منتقدان حکومت با برپایی اجتماع مقابل این بیمارستان ضمن سر دادن شعارهایی بر ضد رژیم خواستار محاکمه‌ی وی شده بودند.
محمود هاشمی شاهرودی به مدت ۱۰ سال ریاست قوه‌ی قضاییه را در دست داشت. به گفته‌ی نهادهای مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین الملل در این دوره دست کم ۲۰۰۰ نفر از جمله تعدادی کودک در ایران اعدام شدند! محاکمه‌ی شماری از بازداشت شدگان اعتراضات سال ۸۸ نیز در زمان ریاست وی بر قوه‌ی قضاییه انجام شد.
وی پس از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، در امرداد ماه سال ۱۳۹۶ از سوی رهبری به‌ عنوان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد. از شاهرودی به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی جانشینی رهبر کنونی ایران یاد می‌شد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
530181
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
46
221
267
528198
3263
8784
530181

آی‌پی شما: 52.91.39.106
امروز: دوشنبه، 27 خرداد 1398