توافق روسیه، ترکیه و ایران برای آغاز به کار کمیته‌ی قانون اساسی سوریه

وزرای خارجه‌ی روسیه، ایران و ترکیه که برای بحران سوریه در ژنو سوییس گرد هم آمده بودند توافق کردند اولین جلسه‌ی کمیته‌ی تدوین قانون اساسی جدید سوریه در اوایل سال مسیحی آینده برگزار شود.

سه کشور این مطلب را در بیانیه‌‌ی مشترکی در پایان اجلاس خود در روز سه شنبه ۱۸ دسامبر آورده‌اند.
این بیانیه هم‌چنین خواستار آغاز روند انتقال سیاسی با دوام و پایدار برای آینده سوریه شده است.
سرگئی لاوروف، مولود چاووش‌اوغلو و جواد ظریف وزرای خارجه‌ی روسیه، ترکیه و ایران به هم‌راه استفان دی‌میستورا نماینده‌ی ویژه سازمان ملل در امور سوریه در این اجلاس حضور داشتند.
دی‌میستورا که در آخر ماه جاری از سمت خود کنار می‌رود از ژانویه امسال در تلاش بود تا توافق بر نام ۱۵۰ عضو کمیسیون تدوین قانون اساسی جدید را بگیرد.
حکومت سوریه و مخالفان هر کدام لیستی شامل ۵۰ عضو را ارایه دادند اما به گفته‌ی دیپلمات‌ها عمده چانه‌زنی‌ها میان مقامات سه کشور بر سر اعضای لیست ۵۰ نفره سومی بود که شامل فعالان جامعه‌ی مدنی و مستقلین می‌شد.
استفان دی میستورا نماینده‌ی سازمان ملل در امور سوریه در انتهای ماه دسامبر از سمت خود کنار می‌رود.
استفان دی میستورا در نشست خبری بعد از پایان اجلاس ژنو گفت: یک مایل اضافی دیگر برای پیمودن باقی مانده است با این حال از کار فشرده‌یی که تا کنون انجام شده است تشکر می‌کنیم.
جنگ داخلی سوریه که وارد هشتمین سال خود می‌شود جان قریب پانسد هزار تن را گرفته است و بیش از هفت میلیون تن دیگر را آواره کرده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
546257
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
77
272
1108
543460
5559
7969
546257

آی‌پی شما: 34.236.190.216
امروز: پنج شنبه، 31 مرداد 1398