ائتلاف به رهبری عربستان شرط حوثی‌ها برای مذاکرات صلح را پذیرفت

ائتلاف تحت رهبری عربستان اعلام کرد که به جنگ‌جویان زخمی حوثی اجازه می‌دهد تا برای درمان از یمن خارج شوند.

این موضوع یکی از شروط اصلی شبه‌ نظامیان حوثی برای شرکت در گفت‌وگوهای صلحی است که قرار است با هدف پایان جنگ ۴ ساله یمن این هفته در سوئد برگزار شود.
ترکی المالکی، سخن‌گوی نیروهای ائتلاف در بیانیه‌یی اعلام کرد که در راستای اقدامات بشردوستانه با درخواست سازمان ملل متحد برای خروج ۵۰ تن از مجروحان حوثی از یمن موافقت شده است.
وی افزود که این افراد هم‌راه با سه پزشک با هواپیمای سازمان ملل از صنعا، پایتخت یمن به عمان منتقل می‌شوند.
دورنمای مذاکرات صلح به دلیل فشار متحدان غربی بر عربستان سعودی برای پایان جنگ نتیجه‌ بخش ارزیابی می‌شود.
این گفت‌وگوها قرار است، چهارشنبه آینده آغاز شود. پیش از این در ماه سپتامبر نیز قرار بود مذاکراتی برای پایان جنگ یمن انجام شود که به دلیل عدم حضور حوثی‌ها راه به جایی نبرد.
قدرت‌های غربی که تا کنون حامی ریاض در زمینه‌ی اطلاعات و تجهیزات نظامی‌ بودند، پس از حادثه‌ی قتل جمال قاشقچی در کنسول‌گری عربستان در استانبول، ممکن است تلاش بیش‌تری برای پایان دادن جنگ در یمن انجام دهند.
جنگ ۴ ساله در یمن بیش از ۱۰ هزار کشته برجای گذاشته است و این کشور را در قحطی و بحران سلامت فرو برد.
در عین حال ایران از گفت‌وگوهای صلح یمن در سوئد حمایت می‌کند.
ایران می‌گوید از گفت‌وگوهای طرف‌های یمنی در جهت پایان جنگ و درگیری در این کشور حمایت می‌کند.
وزارت خارجه ایران روز دوشنبه ۱۲ آذر در بیانیه‌یی در آستانه‌ی آغاز گفت‌وگوهای صلح یمن در سوئد، ضمن استقبال و اعلام حمایت از این گفت‌وگوها، از تمامی گروه‌های یمنی خواست با مشارکت در این گفت‌وگوها، زمینه‌های لازم برای دست‌یابی به صلح و ثبات و هم‌چنین پایان دادن به محاصره‌ی مردم این کشور از سوی عربستان سعودی فراهم شود.
وزارت خارجه ایران در این بیانیه هم‌چنین بار دیگر با اشاره به طرح ۴ ماده‌یی خود در خصوص پایان جنگ یمن، خواستار توقف فوری جنگ، ارسال کمک‌های انسان دوستانه، آغاز گفت‌وگوهای یمنی - یمنی و تشکیل دولت فراگیر یمنی شد.
ایران هم‌چنین در بخش پایانی این بیانیه، آمادگی خود را برای هم‌کاری با جامعه‌ی بین‌الملل در جهت تسریع روند ارسال کمک‌های انسانی به یمن و پایان بخشیدن به آن‌چه بحران و فاجعه‌ی انسانی در این کشور نامیده است، اعلام کرده است.
گفتنی است مذاکرات صلح یمن هفته آینده در استکهلم سوئد و زیر نظر سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد.
ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی ایران را به حمایت تسلیحاتی از شورشیان حوثی و به ‌ویژه ارسال موشک‌های بالستیک به این کشور متهم می‌کنند. ایران همواره این اتهام را رد کرده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
517039
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
274
84
358
514200
13151
25814
517039

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398