جنگ در خیابان‌های حدیده؛ پیشروی نیروهای دولتی یمن

درگیری نیروهای دولتی یمن برای بازپس گیری شهر بندری حدیده از شبه‌ نظامیان حوثی ظاهر جنگی تمام عیار را به خیابان‌های شهر سئق داده است.

ساکنان حدیده به علت شدت بمباران و درگیری در خانه‌های خود گیر کرده‌اند و نمی‌توانند از شهر خارج شوند.
طبق آخرین گزارش تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۴۳ نفر از شبه نظامیان حوثی و ۱۸ نفر از نیروهای دولتی در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.
یک منبع آگاه در بیمارستان ارتش حدیده گفت که ده‌ها شبه‌نظامی حوثی زخمی به شهر صنعا، پایتخت یمن منتقل شده‌اند.
بندر حدیده در ساحل دریای سرخ از سال ۲۰۱۴ در کنترل شبه نظامیان حوثی بوده است.
سه چهارم از کمک‌های انسان‌دوستانه و مواد خوراکی از طریق این بندر وارد یمن می‌شود.
نیروهای دولتی با حمایت هوایی نیروهای ائتلاف عربی به رهبر عربستان سعودی از تابستان حمله‌ی خود را برای بازپس گرفتن کنترل شهر حدیده از شبه‌ نظامیان حوثی آغاز کرده‌اند و از اول ماه نوامبر برابر با۱۰ آبان‌ماه، بر شدت این حملات افزوده‌اند.
از زمان به قتل رسیدن جمال قاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی در کنسول‌گری عربستان در استانبول و سوال‌های بی‌پاسخ مبنی بر مسوولیت محمد بن‌سلمان، ولیعهد پادشاهی در این قتل، واشنگتن در مورد حمایتش از نیروهای عربستان در جنگ یمن تحت فشار افکار عمومی قرار گرفته است.
در همین راستا در هفته‌های اخیر مایک پمپئو وزیر خارجه و جمیز متیس، وزیر دفاع آمریکا خواستار پایان جنگ یمن شدند.
واشنگتن اعلام کرده است دیگر به جنگنده‌های ائتلاف عربی سوخت‌رسانی نخواهد کرد. اقدامی که به گفته‌ی ریاض به درخواست عربستان سعودی صورت گرفته است.
بر اساس آمار سازمان ملل از زمان آغاز درگیرها در تابستان از میان ۶۰۰ هزار ساکن شهر بندری حدیده، ۴۴۵ هزار نفر این شهر را ترک کرده‌اند.
منابع نظامی از بازپس گیری بزرگ‌ترین بیمارستان شهر حدیده توسط نیروهای یمنی خبر می‌دهند. درگیری‌های سنگین در جاده‌ی اصلی بین حدیده و صنعا هم‌چنان ادامه دارد.
یکی از ساکنین حدیده از طریق تلفن درباره‌ی وضعیت می‌گوید: صدای بالگرد و تیراندازی قطع نمی‌شود. شبه‌نظامیان حوثی از خمپاره و موشک‌های ضدهوایی برای هدف گرفتن بالگردهای ائتلاف عربی استفاده می‌کنند.
میشل بشله، دبیرکل کمیساریای عالی حقوق بشر نسبت به وضعیت شهروندان حدیده ابراز نگرانی کرد و از نیروهای ائتلاف عربی و شبه‌نظامیان حوثی خواست هر چه سریع‌تر در جهت پایان دادن به درگیری‌ها اقدام کنند.
طبق آمار دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از ۲۴ اکتبر برابر با ۲ آبان، ۲۳ غیرنظامی جان خود را در درگیرهای شهر حدیده از دست داده‌اند. این منبع افزود، این تعداد ممکن است افزایش یابد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
517468
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
90
88
787
514200
13580
25814
517468

آی‌پی شما: 18.234.111.56
امروز: پنج شنبه، 05 ارديبهشت 1398