دانمارک سفیرش را از تهران فرا خواند

دانمارک می‌گوید سرویس اطلاعاتی ایران در تلاش بوده است تا رهبر یک گروه جدایی‌طلب عرب در این کشور را ترور کند.

فین بورخ آندرسون رییس سازمان امنیت و اطلاعات دانمارک در یک نشست مطبوعاتی گفت: ما با یک طرح سرویس امنیتی ایران برای انجام حمله در دانمارک مواجهیم و واضح است که این کار پذیرفتنی نیست.
وی هم‌چنین افزود: هدف این حمله کشتن رهبر شاخه‌ی دانمارکی جنبش مبارزه‌ی عربی برای آزادی اهواز، یک گروه اپوزیسیون ایرانی بوده است.
رهبر گروه موسوم به جنبش مبارزه‌ی عربی برای آزادی اهواز شاخه‌ی دانمارک که به آن‌ها گروه النضال شاخه‌ی دانمارک نیز گفته می‌شود در این ماجرا هدف حمله بوده است.
آندرس ساموئلسن وزیر خارجه‌ی دانمارک در واکنش به این ماجرا در توییترش نوشته است: دانمارک به آن‌چه گمان می‌رود اقدام سرویس امنیتی ایران برای حمله به یک فرد در دانمارک باشد، پاسخ خواهد داد.
درخواست از اتحادیه‌ی اروپا برای تحریم ایران
وزیر خارجه‌ی دانمارک افزوده است که دولت متبوعش برای اقدامات بعدی در این زمینه با شرکای اروپایی‌اش در تماس است. وی در ادامه تأکید کرده است که کشورش اتحادیه‌ی اروپا را برای اعمال تحریم‌هایی بر ضد ایران به دلیل روشن شدن نقش وزارت اطلاعات در این ماجرا تحت فشار قرار خواهد داد.
از سوی دیگر دولت دانمارک در اطلاعیه‌یی اعلام کرد در اعتراض به طرح ترور فردی در خاک کشورش سفیر خود را از تهران فراخوانده است.
لارس لوک راسموسن، نخست وزیر دانمارک با انتشار توییتی برنامه ریزی حمله در خاک کشورش از سوی ایران یا هر کشور دیگر را غیر قابل قبول توصیف کرده است.
در این ارتباط هم‌چنین یک شهروند نروژی، ایرانی تبار به ظن هم‌کاری با سرویس امنیتی ایران بازداشت شده است.
هم‌چنین در تازه‌ترین تحولات مرتبط با این موضوع، وزارت خارجه‌ی دانمارک مرتضا مرادیان، سفیر جمهوری اسلامی را احضار کرده است.
واکنش وزارت خارجه‌ی ایران
وزارت امور خارجه‌ی ایران ساعاتی پس از رسانه‌یی شدن ادعای مقامات دانمارکی مبنی بر دست داشتن تهران در طرح ترور رهبر یک گروه جدایی طلب عرب، این اتهام را به شدت رد کرد.
بر اساس گزارشی که در رسانه‌های ایران منتشر شده بود، بهرام قاسمی سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی ایران طرح چنین ادعاهایی را مغرضانه و در ادامه‌ی توطئه‌های پیشین برای تخریب روابط خوب و رو به گسترش ایران و اروپا در شرایط خاص و خطیر کنونی توصیف کرد.
واکنش وزیر امور خارجه‌ی آمریکا
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا با انتشار توییتی ضمن تبریک به دولت دانمارک برای دستگیری فردی مرتبط به این طرح از متحدان کشورش خواسته است با هرگونه تهدید ایران بر ضد صلح و امنیت مقابله کنند.
ایران پیش از این و در جریان حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز که ۲۵ قربانی بر جای گذاشت، گروه‌های جدایی طلب عرب ایرانی از جمله گروه النضال را مسوول آن معرفی کرد اما بعداً مقامات ایرانی اعلام کردند که داعش مسوول این حمله بوده است.
شاخه‌ی جنبش مبارزه‌ی عربی برای آزادی اهواز در دانمارک پیش‌تر حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز را رد کرد و گفت: فردی که مسوولیت این حمله را به این گروه نسبت داده است از سال ۲۰۱۵ از این گروه اخراج شده است.
احمد مولا ابوناهض مشهور به احمد نیسی از رهبران النضال هشتم نوامبر سال ۲۰۱۷ در هلند توسط افراد ناشناس ترور شد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
530025
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
111
132
111
528198
3107
8784
530025

آی‌پی شما: 52.91.39.106
امروز: یکشنبه، 26 خرداد 1398