آمریکا اعمال معافیت برای کشورهای وارد کننده نفت از ایران را بررسی می‌کند

ایالات متحده آمریکا فعالانه در حال بررسی این موضوع است تا برای کشورهایی که واردات نفت خود از ایران را کاهش می‌دهند، معافیت‌هایی قائل شود.

این خبر از سوی یکی از مقامات دولت آمریکا اعلام شد. به گفته‌ی او که نخواسته است نامش فاش شود، دولت آمریکا در حال حاضر در میانه‌ی فرایندی است  تا برای برخی از مشتریان نفت ایران استثنائاتی که SRE نامیده می‌شوند قائل شود یا مجازات تحریم‌ها را برای آن‌ها کاهش دهد.
به گفته‌ی این فرد، دولت آمریکا آماده است تا با تک تک کشورهایی که واردات نفت خود از ایران را کاهش می‌دهند، کار کند.
این اولین بار است که یکی از مقامات آمریکا از وجود تلاش‌هایی در دستگاه اجرایی این کشور با هدف ایجاد معافیت در موضوع خرید نفت ایران سخن می‌گوید.
دونالد ترامپ در ماه مه خروج آمریکا از توافق هسته‌یی سال ۲۰۱۵ را اعلام کرد.
پس از این تصمیم، آمریکا هم‌چنین اعلام کرد که از ۴ مه به طور یک‌جانبه تحریم‌های نفتی را علیه ایران به اجرا خواهد گذاشت و برای آن دسته از کشورهایی که این تحریم‌ها را نقض کنند نیز مجازات‌های سنگینی قائل خواهد شد.
گفته می‌شود که این تحریم‌ها با هدف توقف دخالت‌های ایران در درگیری‌های عراق و سوریه و توقف برنامه‌های موشکی این کشور وضع شده‌اند.
موضوع احتمال اعمال معافیت برای خریداران نفت ایران تنها چند روز پس از آن مطرح می‌شود که هند، دومین مشتری نفت ایران پس از چین، از خرید ۹ میلیون بشکه نفت ایران در ماه نوامبر خبر داد؛ خبری که بیان‌گر آن بود که هند با وجود فشارهای آمریکا، هم‌چنان به خرید نفت از ایران ادامه خواهد داد.
پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی آمریکا در جریان سفر ماه گذشته‌ی خود به هند اعلام کرده بود که کشورش ممکن است معافیت‌هایی را بر برخی از مشتریان نفت ایران قائل شود تا این کشورها زمان بیش‌تری  برای توقف داد و ستدهای خود با تهران داشته باشند.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز اعلام کرد که اگرچه هدف دولت این بوده است که هیچ معافیتی در موضوع تحریم‌های نفتی ایران قائل نشود و صادرات نفت و گاز ایران را به صفر برساند  اما ممکن است که این هدف دولت کاملاً محقق نشود.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
516970
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
205
84
289
514200
13082
25814
516970

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398