رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

آمادگی تنش زدایی با آمریکا را داریم

حشمت الله فلاحت پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت که هیأت ایرانی در اجلاس پیش روی مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد وارد فضای تنش مبتنی بر سخن‌رانی نخواهد شد.

فلاحت پیشه گفت که هیچ تابویی در مذاکرات ایران و آمریکا وجود ندارد و هیأت ایرانی باید با حضوری جدی، آمادگی تنش زدایی با هر بازی‌گری در عرصه‌ی بین المللی حتا آمریکا را داشته باشد.
حسن روحانی، رییس جمهور ایران پیش از ترک ایران برای حضور در هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل، با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام کرد که آمریکایی‌ها از این کارشان پشیمان خواهند شد و کار بسیار غلط و اشتباهی را انتخاب کردند و در این سفر هم در دیدارهای دو جانبه و هم در سخن‌رانی مجمع عمومی و فرصت‌های مصاحبه به این جنایت و تخلف آمریکا و نقض حقوق بین‌الملل اشاره خواهیم کرد و هم‌چنین با کشورهای دوست‌مان برای ادامه‌ی کار برجام صحبت خواهیم کرد.
حشمت الله فلاحت پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت: ایران در مجمع عمومی سازمان ملل حضوری عالی رتبه خواهد داشت و اعتقاد من این است که ایرانی‌ها باید حضور جدی داشته و باب دیپلماسی را نبندند و برای تنش زدایی با هر بازی‌گری حتا آمریکا آمادگی داشته باشند ولی در عین حال از مواضع بر حق خود و موضع مشارکت جویانه ایران در برجام و البته عهدشکنی آمریکا که بخشی از عهدشکنی‌های ترامپ است باید نقد منطقی و جدی داشته باشند.
دونالد ترامپ، رییس ‌جمهوری آمریکا گفته است که ریاست جلسه‌ی شورای امنیت درباره‌ی ایران را شخصاً بر عهده خواهد گرفت.
او این مطلب را در حساب توییتر خود در روز جمعه، ۲۱ سپتامبر اعلام کرد.
هیأت ایرانی وارد فضای تنش در سازمان ملل نخواهد شد
اصول‌گرایان تندرو هم‌چون حسین شریعتمداری، مدیرمسول روزنامه‌ی کیهان خواستار عدم حضور حسن روحانی در اجلاس سازمان ملل شده بودند. حشمت الله فلاحت پیشه اما گفت که حضور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل در سطح رییس جمهور باید باشد و در شورای امنیت، وزیر خارجه‌ی ایران باید حضور داشته باشد و از دیپلماسی ایران دفاع کند.
به گفته‌ی او به رغم این‌که آمریکایی‌ها ادعا کرده‌اند موضوع ایران را در دستور قرار می‌دهند در این دوره گفت‌مان حاکم بر سازمان ملل متحد، گفتمانی است که مولفه‌های مثبتش برای ایران بیش‌تر از گذشته است. مولفه‌های منفی برای آمریکا هم بیش‌تر از گذشته خواهد بود.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: من فکر می‌کنم هیأت ایرانی وارد یک فضای تنش مبتنی بر سخن‌رانی نمی‌شود. ایران به اندازه‌ی کافی هم از لحاظ تئوریک و هم از لحاظ مصداقی، برای دفاع از سیاست مشارکت جویانه خود در دنیا یعنی چیزی که دنیای امروز نیاز دارد و مشارکت برای مقابله با بحران‌ها و به خصوص منع اشاعه، ادله و مصداق دارد و چون ایران به اندازه‌ی کافی ادله دارد شرایط حضور روحانی خیلی متفاوت از گذشته به خصوص ۴ ساله‌ی دوم احمدی نژاد است. در ۴ ساله‌ی دوم احمدی نژاد ما دیدیم که یک سری سخن‌رانی‌ها فقط از سوی ایران مطرح می‌شد اما الآن من معتقدم که ادله و مصادیقی از سوی رییس جمهور و وزیر خارجه‌ی ایران مطرح می‌شود که به زبانی مواضع ایران یعنی روحانی و ظریف بیش از مواضع ترامپ و پمپئو به گفتمان دیپلماتیک روز دنیا نزدیک است.
ترامپ برنامه‌یی برای مذاکره ندارد
مقامات آمریکایی بارها آمادگی خود را برای مذاکره با مقامات ایران اعلام کرده اند و حشمت الله فلاحت پیشه در این زمینه گفت: به هرحال معنای مذاکره مشخص است. ترامپ پلن و برنامه‌یی برای مذاکره ندارد. حتا با کره شمالی هم مشخص شد که نداشت. وی صرفاً مذاکره را به گونه‌یی مقتدرانه مطرح می‌کند بدون این‌که برنامه‌یی داشته باشد. درباره‌ی ایران البته بی برنامه‌تر از کره شمالی هم مطرح می‌شود. من معتقد هستم که الآن آمریکا برنامه و راهبری برای مذاکره ندارد و فقط لفظ مذاکره را به کار گرفته است.
او در پاسخ به این سوال که وقتی از آمادگی برای تنش زدایی حتا با آمریکا سخن می‌گویید به این معنی است که احتمال مذاکره با مقام‌های آمریکایی در اجلاس پیش روی سازمان ملل وجود دارد؟ گفت: هیچ تابویی در مذاکرات ایران و آمریکا وجود ندارد. ایرانیان در برجام تابوشکنی کردند و اگر مذاکره و تنش زدایی در راستای منافع ملی کشور باشد طبیعتاً ایرانی‌ها از مذاکراتی که در راستای منافع ملی کشورشان باشد استقبال می‌کنند ولی واقعیت این است که مولفه‌های موجود و تحلیل محتوای مواضع مقامات آمریکایی چنین چیزی را به ما نشان نمی‌دهد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
523743
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
411
241
809
521224
5609
14246
523743

آی‌پی شما: 3.88.156.58
امروز: سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398