معترضان خشمگین کنسول‌گری ایران در بصره را به آتش کشیدند

معترضان خشمگین عراقی روز جمعه به کنسول‌گری ایران در شهر بصره یورش بردند و ساختمان این مرکز دیپلماتیک را به آتش کشیدند.

خبرگزاری رویترز، خبرگزاری فرانسه و راشا تودی به آتش کشیدن ساختمان کنسول‌گری ایران در بصره را تأیید کرده‌اند.
ویدئوهای از حضور معترضان در اطراف کنسول‌گری منتشر شده است که شعارهایی در محکومیت نفوذ ایران در عراق سر می‌دهند.
مسوول اطلاع رسانی کنسول‌گری ایران در بصره به خبرگزاری فارس گفته است که این کنسول‌گری به تمامی در آتش سوخته است. وی این حمله را وحشیانه و بدور از اخلاق توصیف کرده است.
از سوی دیگر روز جمعه آیت الله سیستانی مرجع مقتدر شیعیان در عراق، مقامات سیاسی را به خاطر ناآرامی‌های بصره مورد سرزنش قرار داد و گفت دولت جدید عراق باید متفاوت از پیشینیانش تشکیل شود. وی هم‌چنین خواستار توقف خشونت‌ها علیه معترضان در بصره شده است.
حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز جمعه جلسه‌ی شورای امنیت ملی را تشکیل داد و گفت که درباره‌ی خشونت‌ها و کشته شدگان اعتراضات بصره تحقیقات صورت خواهد گرفت.
سدها شهروند خشمگین عراقی نزدیک به یک هفته است در روزهای پی‌آپی در خیابان‌های بصره دست به اعتراض می‌زنند و در روزهای گذشته چندین ساختمان دولتی و دفتر چندین حزب سیاسی را به آتش کشیده‌اند.
درگیری‌های روزهای گذشته مردم بصره با نیروهای امنیتی عراق دست کم ۱۰ کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشت است.
معترضان به بی‌کاری، فساد و عدم رسیدگی کافی دولت به وضعیت رفاهی شهر از جمله قطع مکرر برق و شوری آب آشامیدنی اعتراض دارند.
اعتراضات در دومین شهر بزرگ عراق در حالی ادامه دارد که جناح‌های مختلف سیاسی در پارلمان عراق هنوز برای تشکیل دولت جدید به توافق نرسیده‌اند و این مسأله خود می‌تواند باعت تداوم بحران سیاسی در عراق شود.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
468581
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
308
741
1049
461393
13857
19096
468581

آی‌پی شما: 54.210.61.41
امروز: دوشنبه، 29 بهمن 1397