در آستانه‌ی امضای کنوانسیون حقوقی دریای خزر (مازندران) هستیم

محمدجواد ظریف می‌گوید: چیزی تا پایان راه ۲۱ ساله‌ی مذاکرات برای توافق بر سر رژیم حقوقی دریای خزر (مازندران) باقی نمانده است.

وزیر خارجه‌ی ایران که برای حضور در نشست آکتائو قزاقستان به این کشور سفر کرده است روز شنبه ۲۰ امرداد ابراز امیدواری کرد: کشورهای ساحلی دریای خزر (مازندران) بتوانند مذاکرات برای حصول توافق در خصوص رژیم حقوقی دریای خزر (مازندران) را پایان دهند.
ظریف ابراز خرسندی کرد که در کنوانسیون، بر انحصار حضور و دریانوردی صرفاً با پرچم یکی از کشورهای ساحلی تأکید شده است و هیچ کشور بیگانه‌یی اجازه‌ی حضور در این منطقه را ندارد.
این نشست که با حضور سران کشورهای ساحلی دریای خزر (مازندران) شامل ایران، روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان قرار است از روز یکشنبه ۲۱ امرداد در آکتائو قزاقستان آغاز به کار کند و بنا دارد به موضوع تعیین سهم ساحلی هر یک از کشورها از دریای خزر (مازندران) بپردازد.
در همین خصوص روز شنبه ۲۰ امرداد، محمد ابراهیم رحیم پور معاون پیشین آسیا – اقیانوسیه‌ی وزارت خارجه‌ی ایران و از مذاکره کنندگان رژیم حقوقی دریای خزر (مازندران) گفته بود: تصمیم گیری درباره‌ی سهم ایران در دریای خزر (مازندران) و سایر جزییات آن در اختیار رهبر است.
این در حالی‌ست که در داخل ایران برخی از شخصیت‌های سیاسی اصلاح‌طلب از احتمال واگذاری سهمی بیش از اندازه‌ی واقعی به روسیه در ازای معادلات سوریه ابراز نگرانی کرده‌اند.
ظریف هم‌چنین ابراز امیدواری کرد امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر (مازندران) نقطه‌ی پایان هم‌کاری‌ها میان کشورهای ساحلی نباشد و برعکس زمینه را برای گسترش هم‌کاری‌ها میان کشورهای منطقه فراهم سازد.
عشق‌آباد، تهران، باکو و آستاراخان پیش از این به ترتیب میزبان 4 نشست قبلی سران خزر (مازندران) برای تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر (مازندران) بودند.
گفتنی است حسن روحانی ریيس جمهوری ایران هم در این نشست شرکت خواهد کرد تا ضمن امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر (مازندران) توافق‌نامه‌های دیگری را هم در خصوص موضوعات منطقه‌یی به امضا برساند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
523395
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
63
241
461
521224
5261
14246
523395

آی‌پی شما: 35.175.248.25
امروز: سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398