تنور سیاست در کرمان داغ شد

صحبت‌های استاندار کرمان در خصوص استعفایش

خبر استعفای استاندار کرمان در حالی در فضای سیاسی کرمان پیچید که اکثر مسوولان استان غافلگیر شدند و به نظر می‌رسد طی روزهای آتی رای‌زنی‌های پشت پرده برای انتخاب استاندار جدید آغاز شود.

علی‌رضا رزم حسینی با آغاز کار دولت یازدهم و بعد از کش و قوس‌های فراوان بین گروه‌های سیاسی مختلف به عنوان استاندار کرمان معرفی شد، وی که کم‌تر سابقه‌ی مدیریتی در کارنامه‌ی خود داشت برای مردم کرمان به این دلیل نا آشنا نبود که یکی از معدود استانداران بومی کرمان محسوب می‌شد. رزم حسینی رفته رفته بر استانداری کرمان مسلط‌تر شد و ایده‌های مختلفی با حضورش در کرمان مطرح کرد.
مثلث توسعه، مرمت بناهای تاریخی و توسعه‌ی صنعت گردش‌گری، جذب سرمایه، طرح هم‌یاران آب، توجه به اقتصاد مقاومتی، طرح‌های صنعتی و معدنی در راستای ایجاد چرخه‌های صنعتی و خلق ثروت به خصوص در جنوب کرمان از جمله مهم‌ترین طرح‌هایی بود که وی مطرح کرد و جدا از این‌که هر کدام از این طرح‌ها چه‌قدر موفق بود اما گام‌هایی در هر یک از این طرح‌ها برداشته شد که در صورت عملی شدن می‌تواند کرمان را دگرگون کند.
مقابله با حاشیه نشینی، اصلاح الگوی کشت کشاورزی، مقابله با دیدگاه‌های سیاسی و توسعه‌ی عمران شهری کرمان و تلاش برای توسعه‌ی زیر ساخت‌های صنعتی به خصوص در زمینه‌ی مجتمع مس سرچشمه، گل گهر و فولاد در مناطق مختلف کرمان در راستای خلق ثروت و رفع محرومیت از دیگر اقدامات وی بود.
رزم حسینی ساختارشکنی‌هایی را نیز خواستار بود که می‌شد به تفویض اختیارات بیش‌تر به استانداران برای توسعه‌ی استان‌ها اشاره کرد.
از سوی دیگر افت فعالیت‌های فرهنگی نیز یکی از مواردی بود که می‌شد در دوران ابتدایی دولت یازدهم تا سال جاری مشاهده کرد. به گونه‌یی که نمی‌توان از دستگاه‌های فرهنگی زیر نظر دولت کارنامه‌ی مثبتی را مشاهده کرد. از سوی دیگر هر چند وی شخصاً با سیاست زدگی مخالف بود اما می‌شد حداقل در سطوح میانی مدیرتی دیدگاه‌های دوگانه‌ی سیاسی را مشاهده کرد.
قصد قضاوت در خصوص دوران مدیریتی رزم حسینی از ابتدا تاکنون را نداریم و هر یک از موارد مطرح شده می‌تواند بستری تخصصی برای بررسی دیدگاه‌ها و اقدامات مدیریتی استانداری باشد که استعفای خود را به وزارت کشور تقدیم کرده است اما بدون شک یکی از مهم‌ترین دلایل مغفول ماندن برخی از این طرح‌ها همان دیدگاه‌های افراطی سیاسی برخی افراد در کرمان و از سوی دیگر کم‌بود بودجه بوده است.
طی ماه‌های اخیر یکی از مسایلی که در خصوص رزم حسینی مطرح بود شایعه‌ی دو تابعتی بودن وی بود که بارها از سوی اطرافیان و مجموعه‌ی زیر نظر وی تکذیب شده است و گفته می‌شود دلیل اصلی استعفای رزم حسینی نیز حول این مسأله نمی‌چرخد بلکه مسایل شخصی دلیل استعفای ناگهانی استاندار کرمان بوده است.
غش و ضعف برخی از رسانه‌ها
رزم حسینی با وجود استعفا طی دو روز گذشته جلسات متعددی را وزرا در وزارت‌خانه‌های مختلف برگزار کرده است و هم‌چنین پی‌گیری طرح‌های مدنظرش برای توسعه‌ی استان کرمان بوده است.
در استانی مانند کرمان که خواستگاه بسیاری از گروه‌های سیاسی در کشور است و تعداد قابل توجهی از چهره‌های تأثیر گذار سیاسی کشور را در سطوح ملی معرفی کرده است حالا بازار شایعات در خصوص انتخاب استاندار جدید داغ‌تر از همیشه شده است.
غش و ضعف عجیب و غریب برخی از رسانه‌ها که طی سال‌های اخیر مورد توجه ویژه بوده‌اند از یک طرف و از سوی دیگر ورود بی سابقه‌ی نمایندگان استان کرمان به موضوع استعفای استاندار و انتشار اخباری که یکی پس از دیگری تکذیب می‌شوند نیز از دیگر نمودهای فضای سیاسی استان کرمان بوده است.
مشکلات خانوادگی دلیل استعفای من است
از سوی دیگر مسوولان استانداری کرمان که گوشی‌های خود را در این مدت بدون پاسخ گذاشته‌اند! سکوتی عمیق کرده‌اند اما سرانجام استاندار کرمان در جمع مدیران استانداری کرمان گفت: تنها دلیل استعفایش مشکلات خانوادگی بوده است و بیم آن را دارد به دلیل مشکلات شخصی که دارد نتواند تمرکز کافی بر روی کار در استان کرمان داشته باشد.
رزم حسینی گفته است که از ابتدا قصد ادامه‌ی هم‌کاری در دولت دوازدهم را نداشته است اما به دلیل اصراری که بوده کار را ادامه داده است اما چون مشکلات شخصی‌اش تشدید شده است مجبور به استعفا شده است.
مدیر روابط عمومی استانداری کرمان نیز در این خصوص اظهارداشت: من قویاً اعلام می‌کنم که شایعات استعفای استاندار به دلیل دو تابعیتی بودن کاملاً کذب است و صحت ندارد.
زین الدین افزود: استعفای استاندار دلایل شخصی دارد و هر گونه شایعه‌ی دیگر صحت ندارد.
هنوز با استعفا موافقت رسمی نشده است
وی افزود: استعفا به وزارت کشور تقدیم شده است و علارغم اطلاع رسانی‌ها تا کنون با این استعفا موافقت نشده است.
وی در خصوص مطرح شدن اسامی برخی افراد به عنوان سرپرست و یا جانشین استاندار کرمان گفت: این موارد هم همگی شایعه است و صحت ندارد و از رسانه‌ها و مردم می‌خواهیم فقط به اطلاع رسانی‌های رسمی توجه کنند.
محمد رضا پور ابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص استعفای رزم حسینی می‌گوید: دلیل استعفای استاندار کرمان مشکلات شخصی است که احتمالاً بیماری یکی از اعضای خانواده است.
وی می‌گوید: در شرایط کنونی ثبات مدیریتی نیاز استان کرمان بود اما اگر استعفا پذیرفته شود باید با ادامه‌ی برنامه‌های اقتصادی زمینه‌ی توسعه‌ی استان کرمان را فراهم کرد.
پور ابراهیمی بیان کرد: مجمع نمایندگان استان کرمان با استعفا مخالف است و باید به گونه‌یی برنامه ریزی کنیم که توسعه‌ی
استان کرمان مختل نشود.
استعفای رزم حسینی ناگهانی بود
نماینده‌ی مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما به صورت کاملاً ناگهانی با استعفای وی مواجه شدیم و طبق گفته شخص استاندار دلیل استعفا مسایل خانوادگی بوده است و ربطی به مسایلی دیگری ندارد.
وی در خصوص انتخاب استاندار جدید نیز گفت: مجمع نمایندگان استان کرمان تأکید دارد که در صورت لزوم تغییر استاندار در کرمان فردی باید انتخاب شود که هیچ‌گونه مشی سیاسی و دیدگاه حزبی نداشته باشد و فقط با مشی اقتصادی وارد استان کرمان شود.
نماینده‌ی مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رزم حسینی فردی است که با دیدگاه اقتصادی وارد استان کرمان شده است و به جز مسایل مدیریتی استان دیدگاه‌های خاصی را در مدیریت کرمان مطرح کرد که در کشور خاص و بی مانند است که بیش‌تر در حوزه‌ی اقتصاد مقاومتی دنبال می‌شده است که این موارد باید ادامه یابد.
وی گفت: برخی از این طرح‌ها به اتمام رسیده است و درآمدزا شده است. برخی در میانه راه است و برخی در ابتدای راه است و حتا در خصوص تفویض اختیارات به استانداران هم موفقیت‌هایی داشته است که باید این راه ادامه یابد.
وی تأکید کرد که نباید فرد سیاسی وارد استان کرمان شود و وزرات کشور باید به صورت جدی این مسأله را در محور تصمیم گیری قرار دهد که هیچ فرد سیاسی و حزبی را برای استانداری کرمان معرفی نکند. چون ما در کرمان به فردی با مدیریت اقتصادی نیاز داریم.
وی از آغاز مذاکرات و رای‌زنی با وزارت کشور در خصوص انتخاب استاندار کرمان توسط مجمع نمایندگان کرمان خبر داد و گفت: ما در کرمان به ادبیات سیاسی و تند روی نیاز نداریم. این‌جا به فرمانده اقتصاد مقاومتی نیاز داریم.
وی گفت: این انتخاب مزیت‌هایی دارد که می‌توان به اتحاد گروه‌های مختلف سیاسی و هم‌دلی و هم‌راهی همه برای توسعه‌ی استان اشاره کرد.
این در حالی است که اگر نگاهی به ادبیات گروه‌های سیاسی در کرمان بندازیم جدای از اصلاح طلب و یا اصول‌گرا بودن این گروه‌ها همگی در حال معرفی لیست‌هایی از افراد مورد نظر هستند که نه تنها هیچ دیدگاه اقتصادی ندارند بلکه به جز سابقه دیدگاه‌های سیاسی تند چیز دیگری در کارنامه‌ی خود ندارند.
صندلی که پس از کش و قوس‌های فراوان در آذر ماه سال ۹۲ صاحب صندلی شده بود و وزیر کشور وعده داده بود صاحبش از خاک ثروت خواهد ساخت. حالا در خرداد ماه سال ۹۷ مجدد خالی شده است.
شاید فدایی جای‌گزین رزم حسینی شود
نکته‌ی جالب توجه این‌که برخی از رسانه‌ها شروع به انتشار اسامی به عنوان سرپرست استانداری کرمان کرده‌اند که این اسامی نیز هنوز تأیید نشده‌اند اما برخی منابع غیر رسمی اعلام کرده‌اند محمد جواد فدایی گزینه‌ی اصلی جای‌گزینی رزم حسینی خواهد بود.
مردم کرمان در این میان به دلیل مشغله‌های بی‌کاری، کم‌بود درآمد و سختی معیشت و لزوم محرومیت زدایی و ادامه‌ی روند توسعه‌ی استان به صورت جدی از وزارت کشور می‌خواهند جدای از مسایل سیاسی تنها به فکر ادامه‌ی روند توسعه‌ی اقتصادی در استانی باشد که هر چند بزرگ‌ترین استان کشور است اما در لیست استان‌های توسعه یافته کشور جایی ندارد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
564522
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
33
188
780
562129
4861
8888
564522

آی‌پی شما: 18.208.187.169
امروز: چهارشنب، 01 آبان 1398